Teknoloji

Robot Köpekler

Gelişmiş ülkeler askeri alanda potansiyel düşmanlarına karşı üstünlük kurmak amacı birçok yeni teknoloji kullanmaktadır. İnsanların askeri alanda daha az kullanılmasını veya askeri alanda işleri kolaylaştırması için tasarlanan bu robotların amaca göre çeşitleri bulunmaktadır.

Daha çok askeri amaçlı üretilen ve cephede insanların işini kolaylaştırması için tasarlanmış Robot Köpekler, çok çeşitli alanlarda kullanılabilmesi için geliştirilmeye devam ediyor.

Robot Köpeklere Neden İhtiyaç Duyuldu?

İnsanlar ve hayvanlar içgüdüsel olarak canlılıklarını sürdürebilmek için kaygı duyarlar. İçgüdüler ve hormonlar ile alakalı bu durumu baskılamak için yıllarca sürebilen eğitimler olsa da gelinebilecek noktanın bir sınırı vardır.

Robotlarda hormon ve içgüdü gibi beşeri olgular bulunmadığından bomba imhası, silahlı çatışmalara müdahale, tehlikeli bölgelerde arama faaliyetleri gibi risk içeren durumlarda başarı yüksek seviyede olmaktadır. Ayrıca dayanıklı olmaları ve kendilerinden çok daha ağır yükleri taşıyabilmeleri nedeni ile ağır yükleri taşıma kapasiteleri mümkün hale gelmiş ve bu alanda kullanılabilecekleri de düşünülmüştür. Uzay seyahatlerinde de özel görevlerde kullanılması dahi gündeme gelmiştir.

İnsanların en sadık dostları nesiller boyunca köpekler olmuştur. Buradan yola çıkarak insanların askeri ve lojistik ihtiyaçlarının karşılanması için bir yardımcı gündeme gelince köpekleri andıran bir tasarım ile Robot Köpekler üretilmiştir. Yapısal benzerlik dışında köpekler ile başka benzerliği olmamak ile birlikte tümüyle bir robottur.

RFID Nedir?
Ter ile Çalışan Akıllı Saatler
Nvedia GeForce Now Nedir?
Fotoğraf Makinesi Önerisi 2021

Robot Köpeklerin Kullanım Alanları

Asıl geliştirilme amacı askeri alanlarda sahip olduğu yetenekler ile kullanıcısına avantaj sağlamak olan bu robotlar, Lojistik, Bomba İmha, Arama Kurtarma çalışmaları gibi bir çok alanda da kullanılabilecektir.

Amerikan teknoloji şirketi Boston Dynamics’in geliştirdiği Robot Köpek Spot çevikliği, hızı, denge koruma yeteneği ve çevresel faktörlere karşı dayanıklılığı ile Robot Köpekler alanında en öne çıkan örnek olarak göze çarpıyor. Aşağıda Robot Köpek Spot ile ilgili inceleme videosu bulunmaktadır.

Teknolojinin bu kadar hızlı geliştiği bir dünyada Ülkemizde de İnsansız Hava, Kara, Deniz araçları üretimi yapılmaktadır. Robotik teknolojilerde de geri kalınmaması büyük önem arz etmektedir. Robotik alanında yapılacak çalışmalar ile kendimize bu kategoride yer bulabilmemiz için alanında uzman eğitmenler yetiştirmeli ve yeni projeler için teşvik edici yarışmaların daha çok yapılması gerekmektedir.

Robot köpekler ve türevi robot çalışmalarının ülkemizde daha da çoğalmasını ümit ediyoruz.

Teknoloji kategorimizi inceleyerek daha çok içeriğimizi inceleyebilirsiniz.

Bilişim Durağında tekrar görüşmek üzere.

Bilgi ile kalın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu