Eğitim-Destek

E-imza Şifre Sıfırlama ve E imza Bloke Kaldırma

Türkiye dijitalleşme adına ciddi bir çaba sarf ediyor. Bunlardan biri de e-imza. E-imza hayatımıza çok hızlı bir şekilde girdi ve özellikle kamuda sıklıkla kullanılır hale geldi. Bu hızlı giriş beraberinde bilişim alanındaki eğitim yetersizlikleri nedeni ile bazı ufak sorunlar getirdi. Bunlardan biri de ” e-imza şifre sıfırlama ” konusu olarak karşımıza çıktı.

İnternette e-imza kullanıcılarının özellikle sıklıkla ” e-imza şifre sıfırlama , e-imza şifremi unuttum , elektronik imza şifremi unuttum , e-imza bloke kaldırma , e-imza bloke nasıl kaldırılır ” şeklinde uzayıp giden bir çok problem ile karşılaştıkları ve bunun çözümü konusunda problem yaşadıkları görülmektedir.


BU YAZILARIMIZI DA İNCELEYEBİLİRSİNİZ

İngilizce Öğreten Uygulamalar
Mobil Uygulama Geliştirme
Oyun Bağımlılığı Nedir?
Web Kazıma ve Veri Madenciliği Farkı


Bu yazımızda E-imza Şifre Sıfırlama başlığı altında tüm bu sorunların çözümünü olabildiğince yalın bir şekilde resimli olarak anlatmaya çalışacağız.

E-imza Nedir?

Öncelikle e-imza’nın ne olduğu ile ilgili konumuza başlayalım. Elektronik imza, kişilerin güncel hayatta ıslak imzaları ile yapabildikleri her türlü yasal işlemi elektronik ortamda da yapabilmelerini sağlamak amacı ile, özel yazılımlar ve sertifikalar ile oluşturulmuş zaman damgalı, kullanım kısıtlı kartların yine özel olarak üretilmiş kart okuyucular ile dijital evraklarda kullanımıdır.

Özetleyecek olursak elektrik imzanız ile dijital ortamda güncel hayatta imzanız ile yapabileceğiniz birçok şeyi yapabileceğiniz anlamına gelmektedir. Ve bu yüzden sizin için güvenlik açısından çok önemlidir. Şifrenizi unutmanız ya da yanlış girmeniz durumunda ise e-imzanız bloke olacaktır. e imza pin bloke kaldırma nasıl yapılır anlatmaya başlayalım.

E imza Şifre Sıfırlama ve E İmza Bloke Kaldırma Adımları

1- Kamu Sertifikasyon Merkezine Giriş Aşaması

Ülkemizde TÜBİTAK tarafından geliştirilen elektronik imzaların adresi olan https://kamusm.bilgem.tubitak.gov.tr/ adresine giriş yapılır. Ardından sağ üst köşede bulunan Online İşlemler kısmına Giriş Yapılır.

1
E-imza Şifre Sıfırlama ve E imza Bloke Kaldırma 11

2- Giriş Ekranı

Bu ekrandan kısa da olsa genel bahsetmek de gerekir. E imza pin bloke kaldırma işlemi yanında ayrıca Borç Sorgulama , Kart okuyucu başvurusu, Mali Mühür Sertifikası başvurusu , Zaman Damgası başvurusu, Elektronik Mühür Yetki sorgulama gibi işlemlerde yapılabilmektedir. Bizim ise konumuz elektronik imza şifre sıfırlama olduğundan “GİRİŞ” butonu ile giriş yapıyoruz.

2
E-imza Şifre Sıfırlama ve E imza Bloke Kaldırma 12

Giriş butonuna bastığınızda karşınıza çıkan ekranda “E-devlet” seçeneği seçilerek ” E-devlet Kapısına git” seçeneği seçilir.

3
E-imza Şifre Sıfırlama ve E imza Bloke Kaldırma 13

Sizi e-devlet kullanıcı giriş sayfasına yönlendirecektir. Buradan kendi e-devlet şifreniz ile giriş yapınız.

4
E-imza Şifre Sıfırlama ve E imza Bloke Kaldırma 14

E-devlet şifreniz üzerinden giriş yaptıktan sonra karşımıza çıkan ekran üzerinde bizi ilgilendiren kısım ” NES İŞLEMLERİ ” butonudur. Bu kısma giriş yapılır.

5
E-imza Şifre Sıfırlama ve E imza Bloke Kaldırma 15

NES İŞLEMLERİ kısmına giriş yapıldığında karşınıza çıkan seçeneklerden ” PIN Oluşturma/Kilit Çözme ” butonuna basılarak giriş yapılır.

6
E-imza Şifre Sıfırlama ve E imza Bloke Kaldırma 16

Sizi Aşağıdaki gibi bir ekran karşılayacak bu ekranda 2. maddede bulunan bu linkten seçeneğine tıklayarak programı indirip çalıştırmanız gerekiyor. Tabi bu işlemi yaparken dikkat edilmesi gereken ” Doğrulama Kodu ” alanıdır ve giriş yapılana kadar web sayfası kapatılmamalıdır. Bu alandaki kod indirdiğimiz programa ilk girişte bizde istenecek ve geçerlilik süresi 300 saniyedir. Bu süre tamamlandığında programınız inmemiş olursa Altta yer Alan ” Tekrar Kod Al ” seçeneği kullanılarak yeniden bir kod üretilebilir ve bu kod kullanılabilir.

7
E-imza Şifre Sıfırlama ve E imza Bloke Kaldırma 17

Doğrulama kodu aşağıdaki resimdeki alana girilir ve altında bulunan sağ ok işaretli butona basılarak girişi sağlanır.

8
E-imza Şifre Sıfırlama ve E imza Bloke Kaldırma 18

Giriş doğru sağlandığı taktirde aşağıdaki resimdeki ekran gelecektir. Bu ekranda ” Kart seçiniz ” kısmından kartınızı seçtikten sonra altında bulunan ” Yeni Pin Kodu ” ve ” Yeni Pin Kodu (Tekrar) ” alanlarına en az 6 ve en fazla 12 haneli olacak şekilde yeni pin kodunuzu yazmanız gerekir.

9
E-imza Şifre Sıfırlama ve E imza Bloke Kaldırma 19

Pin kodu girişinizi yaptıktan sonra “Pin Kodunu Değiştir” butonuna basılarak işlemin başarılı olduğuna dair uyarı mesajı beklenir. Her şey istenildiği gibi doğru bir şekilde yapıldı ise bu yapılan işlem ile hem şifre değiştirme hem de e imza bloke kaldırma işlemi rahatlıkla yapılmış demektir. Elektronik imzanız kullanımınıza hazır demektir. Elinize sağlık :).

E imza pin bloke kaldırma işleminiz tamamlandığına göre şimdi elektronik imzanız ile E-devlet işlemleri, dava işlemleri, elektronik başvurular gibi uzayıp giden bir çok alanda bir işinizi kolaylaştıracak işlemler yapabilirsiniz. Çağın getirdiği bu yenilik aynı zamanda ” mobil imza ” olarak da kullanılabilmektedir. Bunu yapabilmek için ise GSM şirketiniz ile irtibata geçerek aylık belirlenen ücret karşılığında size çıkartılacak olan yeni sertifikalı sim kartı kullanmalısınız. Sim kartınız geldiğinde bunu yine GSMM şirketi ile görüşerek aktive etmeniz gerekecektir. Mobil imza başvuru ile ilgili de bir yazı hazırlayacağız. Dilerseniz Eğitim ve Destek kategorimizden diğer makalelerimizi de inceleyebilirsiniz.

Bilişim Durağında tekrar görüşmek üzere.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu