Teknoloji

Mobil İnternet

İnternet günümüzde kapsadığı kitle ile insanların olmaz ise olmazları arasındadır. İnternetin bu denli önemli olmasıyla birlikte hızı da önemlidir.

İşyerlerinde ve evlerde hızlı internet ihtiyacı anında akla ilk gelen tercih fiber internettir. Ancak sıklıkla seyahat edenlerin kurtarıcısı da mobil internet olmaktadır.

Fiber teknolojisi gereği diğer internet teknolojilerine göre daha hızlı olarak göze çarpmaktadır. Çok yakın zamanda teknolojini ilerlemeleri göz önüne alındığında ve Mobil internetlerin “XG” ifadelerinde X değeri arttıkça fiber interneti hemen unutturamasa da çok yüksek hızlarda mobil internetlere ulaşacağız gibi görünüyor.

Mobil İnternet Yerine Neden Fiber Neden Tercih Edilir?

Fiber internet, fiber optik kablo ve kablonun yapısıyla yakından ilişkilidir. Bu internet seçeneği her zaman ışık hızında şeklinde nitelendirilir. Bu nedeni fiber optik kabloların içerisinden gerçekten ışık geçmesinden kaynaklanır. İnsanların internete çok fazla ihtiyacı olabilir. Bu ihtiyacın da hızlı bir şekilde karşılanması gereken zamanlar olabilir. İş, toplantı ya da buna benzer önemli işlerini evinden yapmak zorunda olanlar tercih ederler. Çünkü bu seçenek istenen hızı en iyi şekilde sağlar.

fiber internet
Mobil İnternet 3

Avantajları Nelerdir?

Çok fazla avantajı bir arada elde edebilirler. Bu avantaj şu şekilde sıralanabilir;

  • Daha hızlıdır.
  • Kesintisizdir.
  • Çevreye duyarlıdır.
  • Telefon hattına gerek duymadan çalışır.
  • Geleceğin teknolojisi olarak görülür.

Bu avantajlardan dolayı çok fazla tercih edilir. Evlerinde farklı internet bağlantıları olanlar bile, altyapıları uygunsa kullanımlarını fiber hatta geçmek isterler tabi bu fayda fiyat endeksi ile doğru orantılı ilerler. Ancak bu geçiş ile birlikte daha iyi bit internet deneyimi elde edebilirler.

Fiber İnterneti Kimler Kullanabilir?

Çoğunlukla işlerini internet üzerinde yapmak zorunda olanlar tercih ederler. Bunun yanı sıra bilgisayar oyunları oynayanlar, filmdizi izleyenler çoğunluk ile tercih ederler. Bu internet seçeneği için gerekli olan tek şey, uygun altyapı olmasıdır. Eğer ki altyapı varsa, hizmeti veren yerlerden kolayca fiber bağlantısı yaptırılabilir. Bu bağlantı yaptırıldıktan sonra internetin daha sorunsuz çalıştığı gözlenir. Bu durumdan memnun olanlar, farklı bir interneti kullanamazlar. Çünkü diğer internet sağlayıcıları aynı kaliteyi sağlayamaz.

Mobil Çalışanların Olmaz ise Olmazı Mobil İnternet

Fiber farkı tabi ki tartışılamaz ancak Türkiye’de altyapı sorunları olan bir çok bölge bulunmakta ve buralarda bu fiber hizmeti sağlanamamaktadır. Aynı zamanda sürekli hareket halinde olup kaliteli internete ihtiyacı olan, tabiri caiz ise mobil çalışmak zorunda olanların da hızlı internet ihtiyaçları yadsınamaz. Günümüzde daha çok yaygınlaşan uzaktan çalışma uygulamasını da göz önüne alırsak insanlar gittikleri her yere fiber kablo taşıyamazlar onlara yalnızca Mobil Çözümler üretilebilir. Artık birçok GSM şirketi kendi taşınabilir wifi cihazlarını sunmakta. Bunun yanında ise yedekli çalışan (DSL hatları kesildiğinde üzerinde bulunan mobil hat ile internet erişimi sağlayabilen) mobil internet router da piyasada rahatlık ile bulunabildiğini söylemek mümkün.

En hızlı internet yapılan testler üzerinden gidilecek olur ise;

  1. Türkcell
  2. Türk Telekom
  3. Vodafone

Olarak gösteriliyor. İşte o araştırma Tıklayınız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu