Web Tasarım ve SEO

Negatif SEO Nedir?

Negatif SEO, bir kişinin kendi web sitenize zarar verecek şekilde çalışmalar yapması ve aramalarda olumsuz sonuçlar çıkmasına neden olacak davranışlarda bulunmasıdır. Bu durum web sitesinde geri dönüşü olmayan sonuçlara neden olabilecektir. Bu işlem anti SEO olarak da adlandırılmaktadır.

Negatif SEO Nedir?

negatif seo
Negatif SEO Nedir? 3

Negatif SEO, bazı kişilerin web sitesinde SEO kalitesini düşürmek için zarar verici faaliyetlerde bulunması demektir. Bunun farkına web sitesinin Google sıralamasında gerilediği ve Google botlarının sık sık web sitesini kontrolü durumunda varılabilmektedir.

Negatif SEO Neden Yapılır?

Web sitesi üzerinde başarıyı istemeyen rakip firmalar negatif SEO denildiğinde ilk akla gelen olmaktadır. Bu nedenin dışında internet korsanları da hiçbir nedene bağlı olmadan böyle faaliyetlerde bulunabilmektedirler.

Negatif SEO Yöntemleri Nelerdir?

Web sitesinin başarılı olmasını istemeyen kişiler bazı yöntemlerle bu işlemlerini yürütmektedirler. Aşağıda listelenen yöntemler tüm dünya’da en çok kullanılan negatif SEO yöntemleri arasında yer almaktadır.

1.      Spam Backlink Vermek

Spam backlink yöntemi web sitesine zarar vermek isteyenlerin en sık başvurduğu yöntemler arasında yer almaktadır. Siteniz üzerinden zarar verici ve virüs içeren backlink verilmesi, web sitesinin Google’den tamamen kaldırılmasına neden olabilecektir.

Bu yöntem genelde rakip firmalar tarafından yapılıyor olup, web sitesinin gerilemesi amacıyla planlanmaktadır. Bu durumun farkına varmak için sitenin istatistikleri sürekli olarak takip edilmelidir.

2.      Kopya Web Sitesi Oluşturma

Siteniz üzerinde zararlı faaliyet yürüten kişiler, web sitenizde paylaşılanları sahte bir site açarak kopyala yapıştır yöntemiyle paylaşabilir. Bu yöntem web sitesinin Google tarafından kötü algılanmasına neden olarak sitenin tamamen kaldırılmasına yol açabilir.

Bu negatif SEO yöntemi, hem masraflı, hem de oldukça zaman alan bir yöntemdir. Bundan dolayı sık tercih edilen bir yöntem değildir.

3.      Web Sitesi Hakkında Telif Hakkı Şikayeti

Web sitesine zarar vermek isteyenlerin diğer başvurduğu bir yöntem sitenin şikayet edilmesi durumudur. Sitenin kopya içerik barındırdığı ve uygun olmadığına dair Google’a şikayet bildirilmesi durumda, Google web sitesini belli bir süre incelemeye alarak aramalardan kaldırabilir.

Web sitesi sahibi her ne kadar haklı olsa bile, belli bir süre Google aramalarından uzak kalıyor olması site için olumsuzluk teşkil edecektir.

4.      Yanıltıcı İçerik Bildirimi Yapılması

Yapılması en kolay ve masrafsız negatif SEO işlemlerinden biri de web sitesi hakkında yanıltıcı ifadelerde bulunulmasıdır. Farklı forum sitelerinde web siteniz hakkında olumsuz yorumlar yaparak sitenizin kapatılması için olumsuz faaliyetlerde bulunulabilir.

Böyle bir durum fark edildiği zaman yorumun paylaşıldığı site moderatörleri ile görüşme yaparak bunun yanlış bir geri bildirim olduğunu anlatılabilir. Böylelikle olumsuz yorum kaldırılmış olacaktır.

5.      Web Sitesi Üzerinde Hacklink Çalışması Yapılması

Oldukça profesyonel bir şekilde yapılan bu işlemle web sitesi sahipleri site üzerinde yapılan zarar verici işlemleri fark edemez. Site üzerinde gizli linkler vererek Google’nin istemediği olumsuz durumların ortaya çıkmasına neden olabilir.

6.      Farklı Yollarla Web Sitesine Virüs Bulaştırma

Siteye zarar vermek isteyenlerin tercih ettiği bir yöntem de web sitesine virüs bulaştırılması işlemidir. Birçok yolla siteye virüs bulaştırılabilmektedir. Siteye virüs bulaştığında Google Search Console veya Yandex bu konu hakkında bilgi verecektir.

Web sitesi üzerindeki virüsü fark ettiğinde Google bu virüsün ortadan kaldırılması için belli bir süre verecektir. Bu süre içerisinde gerekli işlemleri yaparak virüsün temizlenmesi gerekir. Verilen süre içerisinde virüsten temizlenmeyen web sitesi Google tarafından tamamen kaldırılacaktır.

7.      Site Üzerinde Sahte Reklam Verilmesi

Web siteleri aldıkları reklam ve tıklanma başına ücrete alırlar. Rakip firmalar web sitesinin reklam gelirlerini ortadan kaldırmak adına sahte reklamlar vererek bu durumun önüne geçmek isteyebilirler. Bu durum firmalar açısından maddi kayıp oluşturacak bir durumdur.

8.      Google Adsense Hesabını İptal Ettirme

Google Adsense hesabı kullananlara yönelik yürütülen bu olumsuz faaliyette, web siteniz üzerinde yer alan reklamlara sürekli olarak geçersiz tıklamalar yaparak hesabın tamamen kapatılmasına neden olabilmektedir.

9.      Web Sitesi Hakkında Sahte Sosyal Medya Hesabı Açılması

Web sitesi üzerinde olumsuz faaliyette bulunmak isteyenler sahte sosyal medya hesabı açarak web sitesi hakkında paylaşıma uygun olmayan paylaşımlarda bulunabilir. Bu faaliyetler +18 içerikler olabildiği gibi, toplumun değerlerine ters düşen paylaşımlarda olabilir.

Web sitesi için olumsuz itibar oluşmasına neden olabilecek bu durum, Google tarafından da hoş karşılanmayan ve sitenin tamamen kapatılmasına yol açabilecek negatif SEO olarak bulunmaktadır.

10. Web Sitesinde Yavaşlatma

Bir web sitesi için en önemli şeylerden biri site hızıdır. Rakip firmalar DDos ile web sitesinin hızını yavaşlatıcı faaliyetlerde bulunabilir. Bu durum web sitelerinin işleyişlerini olumsuz etkileyecek bir durumdur.

Negatif SEO Korunma Yöntemleri Nelerdir?

Web sitesi için olumsuz sonuçlar oluşturabilecek durumlardan bazı teknikleri kullanarak korunmak mümkündür.

1.      Google Tarafından Uyarıların Dikkate Alınması

Olası saldırıları engellemek adına Google Search Console kullanılabilir. Web sitesinin güvenliğini sağlamak adına bu aracın kullanılarak gerekli ayarlar yapıldığı zaman, web sitesi üzerinde zarar verici bir durum ortaya çıktığında bunun bildiriminin gelmesi sağlanabilmektedir.

2.      Site Üzerindeki Backlinklerin İzlenmesi

Web sitesi üzerinden verilen backlinklerin düzenli olarak izlenip incelenmesi, spam olabilecek backlink alımının önüne geçecektir. Bu işlemin güvenliğinin sağlanabilmesi için nitelikle ve kolay erişilemeyen bir mail adresi kullanılmalıdır.

3.      Link Reddetme Kullanılmalı

Web sitesi üzerinde küçük veya büyük ölçekle sürekli link veriliyor olması Google tarafından web sitesinin kaldırılmasına neden olabilir. Yapılacak olan ayarlarla link reddetme uygulanması, olumsuzluk içeren linklerin otomatik olarak reddedilmesini sağlayarak negatif SEO işleminin başarısızla sonuçlanmasını sağlayacaktır.

4.      Özgünlük Kontrolünün Yapılması

Rakip firmaların eline koz verilmemesi için web sitesinde paylaşılan her içeriğin özgünlük kontrolünün yapılması gerekir. Böylece olası negatif SEO faaliyetinin önüne geçilmesini sağlanacaktır.

5.      Web Sitesi Üzerinde Gerekli Güvenlik Önlemlerinin Alınması

Web sitelerinde koruma amaçlı yapılması gerekenlerin başında güçlü bir şifre oluşturmak gelmektedir. Hackerler basit şifreleri kolaylıkla kırarak web sitesi üzerinde işlem yapabilmektedir. Bunun önlenmesi adına karmaşık bir şifre oluşturulması etkili bir yöntem olacaktır.

6.      Sosyal Medyanın Sürekli Takip Edilmesi

Rakip firmalar ve internet korsanları web sitesinin sosyal medya hesapları ile negatif SEO çalışmaları yapabilmektedir. Bunun farkına varılabilmesi için sosyal medya hesaplarının sıkı bir şekilde takibinin yapılması gerekmektedir.

7.      Web Site Hızının Takip Altına Alınması

Web sitesi üzerinde gerçekleştirilen negatif SEO işlemlerinden biri de site hızının yavaşlatılması durumudur. Web sitesinin hızının belli aralıklarla takip edilmesi olası saldırıların farkına varılmasında etkili olmaktadır.

8.      Web Sitesinin Düzenli Olarak Takip Edilmesi

Web sitesi üzerinde herhangi bir saldırının olup olmadığının fark edilebilmesi için geniş kapsamlı olarak birçok yönüyle web sitesinin takip edilmesi gerekir. Böylelikle web sitesi üzerinde negatif SEO çalışması yapılıp yapılmadığı kontrol edilebilir.

9.      Güçlü Yönetici Şifrelerinin Oluşturulması

Hackerler ve rakipler, web sitesi yöneticilerinin şifrelerini kırarak ve ele geçirerek istenmeyen birçok işlemi gerçekleştirebilir. Bunun önüne geçebilmek için güçlü bir yönetici şifresinin oluşturulması bu faaliyetlerin başarısızlıkla sonuçlanmasını sağlayabilecektir.

SEO bir web sitesinin var olması ve varlığını devam ettirebilmesi için hayati bir öneme sahiptir. Negatif SEO da bunun tersine web sitesinin gerilemesine ve yürüttüğü faaliyetlerden başarısız sonuç almaya neden olmaktadır. Bunun farkına erkenden varılması, bu olumsuz etkilerden bir ana önce kurtulmada oldukça etkili olmaktadır.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu