Eğitim-Destek

VPN Nedir?

VPN nedir? VPN, sanal özel ağ anlamına gelir. Web’de gezinirken gizliliğinizin korunmasına yardımcı olmak için kullanılır. Bir tünel hayal edin, tünelin bir tarafında siz diğer tarafında bir sunucu var. Onu kullanarak internette bir şey aradığınızda, güvenli tünelden diğer taraftaki sunucuya gidersiniz, aradığınız verilere ulaşabilirsiniz ve kimse sizi takip edemez.

Bilgisayarınızın parmak izlerinize benzer benzersiz bir IP adresi vardır. VPN bir gizlilik kalkanı görevi görür ve parmak izinizi eldiven gibi kaptarak bilgisayar korsanlarının bilgilerinizi veya daha da kötüsü kimliğinizi çalmasını engeller. Günümüzün modern dünyasında, ISS’niz bile verilerinizi kaydedebilir ve reklamcılara satabilir.

Birçok şirket çevrimiçi verileri korumak için VPN bağlantısı kullandığı bilinmekteydi ancak son zamanlarda kişisel kullanım için VPN hizmetlerinde de bir artış oldu.

Güvenli bağlantıyı oluşturmak için bilgisayarınızda VPN istemcisi adı verilen ve bilgisayarınızı başka bir konumdaki bir VPN sunucusuna bağlayan bir program kullanmalısınız. Bilgisayarınız ve sunucu arasındaki tüm trafik şifrelenir ve başkalarının paylaştığınız verileri görmesi engellenir.

VPN Nedir ve Ne İşe Yarar?

VPN nedir ve izin için ne sağlar sorusuna bir başka cevap ise, internet etkinliğinizi diğerlerinden gizler ve konumunuzu farklı bir şehir veya ülkedeymiş gibi gösterebilir olacaktır. VPN korumaktan çok gizliliği desteklediğini bilmenizde fayda var. Verilerinizin reklamcılar veya kimlik hırsızları gibi kötü niyetli kişiler tarafından kullanılamaması için bilgilerinizi şifreleyerek size bir dereceye kadar gizlilik sağlar. Fakat, kaliteli bir virüs koruma programı ile eşzamanlı çalışmasının sağlanmadığı sürece, bilgisayarınız kötü amaçlı yazılımlara karşı tam anlamı ile güvende değildir.

İşletmeler, bir çalışanın evde çalışırken veya seyahat ederken şirket datasına bağlanması gerektiğinde bilgileri güvende tutmak için bir VPN kullanır. Bu tür bağlantılar, bilgisayarınızın şirketin sunucularıyla aynı ağ üzerindeymiş gibi görünmesini sağlar ve sanki ofisteymiş gibi uygulamalar ve verileri kullanıma imkan sunar.

Birçok kullanıcı, güvenlik veya gizlilik için bir VPN hizmetine güvenir. Şifreleme, evdeyken veya halka açık ağları kullanırken kişisel verilerinizi güvende tutmanıza yardımcı olabilir. Ayrıca IP adresinizi web sitelerinden gizleyebilir ve çevrim içi ne yaptığınızı internet servis sağlayıcınızdan gizli tutabilir.

VPN, başka bir konumdaymışsınız gibi görünmesini de sağlayabilir. Genellikle yalnızca belirli bir bölge veya ülkede kullanılabilen bir hizmete erişmek için kullanılır. Konumunuzu değiştirmek için, hizmetin sağlandığı bölgedeki bölgedeki bir VPN sunucusuna bağlanmanız gerekir.

Çeşitli nedenler ile belirli web sitesini engellemek için yerleştirdiği içerik filtrelerini aşmak içinde VPN kullanabilirsiniz. Hatta bazı internet tarama ve akışlarınızı hızlandırabilir. Bunun nedeni, bazı internet sağlayıcılarının belirli hizmetler veya web sitelerine giden trafiği yavaşlatmasıdır. İnternet hızını yavaşlatmak, özellikle torrent ve benzeri uygulamaları kullananları engellemek için yaygın olarak kullanılır, böyle bir durumda VPN hayat kurtarıcı olabilir.

VPN Nasıl Çalışır?

VPN nedir sorusuna buraya kadar açıklama yaptıktan sonra birazda nasıl çalıştığı hakkında bilgi vermek yerinde olacaktır. Bilgilerinizi şifreleyerek ve güvenli bir tünel üzerinden bir VPN sunucusu ile veri iletimi yolu şeklinde çalışır. Bilgileriniz kimsenin erişemeyeceği gizli bir yoldan gidip gelmektedir.

Cihazınızda bir arama motoruna bir sorgu girersiniz. VPN, verilerinizi şifrelemek için VPN protokolü kullanır ve güvenli bir tünelden VPN sunucusuna gönderir. Sunucu, bilgilerin şifresini çözer ve istediğiniz web sitesinden arama sorgunuzun cevabını alır. Ardından sunucu alınan verileri şifreler ve sizin tarafınızdan şifrenin çözülmesi için tünelden size geri gönderir. Bu işlem sırasında bilgileriniz gizli tutulur ve tünel sistemi dışında hiç kimse tarafından erişilemez.

VPN sunucusu, ulaşmaya çalıştığınız web sitesi ile sorgunuzu ilettiğinde, web sitesi sizinki yerine sunucunun IP adresini görür. IP adresiniz ve coğrafi konumunuz ve tarama geçmişiniz gibi onunla bağlantılı tüm tanımlayıcı bilgiler, tüm süreç boyunca gizli tutulur.

Neden VPN Kullanmalıyım?

VPN nedir ve neden kullanmalıyım? ; Dizüstü bilgisayar, mobil cihaz, tablet, akıllı TV veya routerınızda VPN kullanabilirsiniz . Bu cihazlardan herhangi birinde VPN kullanmak, çevrimiçi konumunuzu gizler ve anonim kalmanıza yardımcı olabilir. Örneğin; halka açık Wi-Fi ağına bağlandığınızda sizin için ek güvenlik sağlayabilir.

VPN Kullanımı aşağıdaki durumlarda fayda sağlayacaktır:

  • Çevrimiçi aktivitelerinizin gizliliğini sağlar,
  • Bulunduğunuz yerden başka bir yerde gibi görünebilirsiniz,
  • İçerik filtreleri aşmak için kullanılır,
  • P2P güvenli dosya paylaşımını sağlar,
  • Herkese açık Wi-Fi ortamlarında sizi bilgisayar korsanlarından korur

VPN herkese açık Wi-Fi ağlarında daha sık kullanılsa da, evde kişisel internetinizde de kullanmak isteyebilirsiniz. İnternet servis sağlayıcınızdan etkinliğinizi gizlemek için veya bulunduğunuz bölgede engellenen içeriğe erişmek için kullanabilirsiniz. Bazı web siteleri fiyatları konumunuz ve tarama geçmişiniz gibi faktörlere göre ayarlar, VPN kullanarak bu gibi durumlarda kendinize avantaj sağlayabilirsiniz.

Özellikle bilgisayarınız zaten yavaşsa, bazen bir VPN kullanmanın internet hızınızı yavaşlatabileceğini unutmayın. Şifrelenen trafiğinizin ek yükü ve trafiği yönlendirmek için muhtemelen daha fazla ağ atlama noktası eklemek, ek gecikme süresi yaratır bu da hizmetlere bağlantıları yavaşlatır.

Evde VPN kullanırken, başka bir konumdaymış gibi görünmek için bir VPN de kullanabilirsiniz. Bu, aksi takdirde coğrafi olarak engellenen bir kitaplıktan medya akışı yapmanızı veya başka bir ülkedeki bir mağazanın farklı sürümlerini satın almanızı sağlar. Web siteleri, konumunuz ve tarama geçmişiniz gibi faktörlere göre fiyatlandırmayı ayarladığından, daha iyi fırsatlar bulmanıza bile yardımcı olabilir.

Sonuç Olarak:

Genellikle engellenen içeriği yayınlamak için VPN kullanılsa da, içerik sağlayıcılar bununla mücadele ediyor. Hatta bazı VPN trafiğini başarılı bir şekilde engelleyebiliyor. Bu nedenle, hizmeti test edebilmeniz için ücretsiz deneme veya para iade garantisi olan bir VPN aramanız önemlidir.

VPN, göz atma etkinliğinizi ISS’nizden gizleyebilir ve konumunuzu değiştirebilir, ancak çevrimiçi profilinizi tamamen anonimleştiremez. Çerezler ve diğer teknolojiler izlenmenizi hala mümkün kılıyor.

VPN ayrıca virüsten koruma veya kötü amaçlı yazılım yazılımının yerini almaz. Bazı VPN sağlayıcıları kötü amaçlı yazılımları, açılır reklamları ve izlemeyi engelleme becerisini bir araya getirir, ancak bu her zaman kaliteli bir virüsten koruma ürününün sahip olduğu aynı tür sistem taramasıyla gelmez .

VPN nedir? konulu içeriğimiz ile size bu konuda en açıklayıcı bilgiyi vermeyi amaçladık.

Daha detaylı bilgi için Kaynak: https://www.usnews.com/360-reviews/vpn/what-is-a-vpn

Daha çok Eğitim ve Destek içeriği için burayı tıklayınız.

Bilgi ile kalın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu