Teknoloji

Elektrikli Araçlar

elektrikli araçlar

Çevreye büyük zarar veren dizel ve benzinli araçlara alternatif olarak son yıllarda elektrikli araçlar üretilmeye başlandı. Bilim adamları benzinli arabaların çevre için tehdit oluşturduğunu belirtmektedir. Ancak bunun aksine, saf elektrikle çalışır ve bu nedenle aynısı onlar için söylenemez.

Peki, bilindiği gibi elektrikli araçlar çevre dostu mudur? Çevreye etkileri nelerdir? Gelin, yakından inceleyelim.

Elektrikli Araçların Faydaları

Elektrikli araçlar çevreye duyarlı bir mekanizmaya sahiptir. Diğer benzinli ve dizelle çalışan araçlardan en büyük farkı, şanzıman veya egzoz borusu bulundurmamasıdır. Dolayısı ile akla ilk gelen, egzoz gazı emisyonu yapmamasıdır. Özellikle karbon ayak izi azaltmada yüksek performansa sahip mekanizmalar olarak kabul edilmektedir.

Buna ek olarak bir diğer önemli faydası, benzin ve mazot maliyeti gerektirmemesidir. Bu sayede dışa bağımlılığı azaltmakta ve döviz oynamalarından etkilenmemektedir. Bu da stratejik açıdan ülkelerin işine gelmektedir. Ayrıca rahat kullanımı ve sessiz çalışma şekli de büyük avantaj sağlamaktadır.

Elektrikli Araçların Dezavantajları Var Mıdır?

Avantajları olduğu gibi tabii bazı dezavantajları da bulunur. Bu tip araçların kullanımına yeni başlandığı ve piyasada bir ilk olduğu için fiyatı diğer araçlara göre biraz daha yüksek. Yüksek maliyetli olmasının bir diğer sebebi de şarj istasyonlarının yüksek bütçe gerektirmesidir. Ancak araç kullanımının yaygınlaşması sonucu yapılacak teknolojik gelişmeler, batarya ve şarj istasyonlarının maliyetini de düşürecektir.

Öte yandan her sene yeni bir modelin piyasaya sürülmesi, yeni batarya sistemlerinin de ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Dolayısıyla gelişmiş araçlar satın alınır veya kiralanır. Bu durum yine daha büyük maliyet gerektirir ki, bu da diğer benzinli araçlara nazaran daha çok masraf demektir.

Elektrikli Araçlar Çevreye Nasıl Etki Eder?

Çevreye duyarlı bir yaşam bilincinin önem kazandığı günümüz yaşam koşullarında elektrikli araçlar büyük avantajlar sağlamaktadır. Bunların başında da çevre dostu olmaları gelir. Yukarıda da belirttiğimiz gibi egzoz salınımı gerçekleştirmedikleri için hava kirliliğine neden olmazlar. Ayrıca ana kaynağı petrol olan benzin ve mazotun da çevre atıklarına, deniz kirliliğine sebep olduğu bilinen bir gerçektir ancak bu araçlar sayesinde buna gerek kalmayacaktır.

Bknz. Elektrikli Araç

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu