Eğitim-Destek

Instagram Sayfa Büyütme 2022

Instagram sayfanızı nasıl büyüteceğinizi merak ediyor musunuz?  Bu rehberimizde Instagram sayfa büyütme tekniklerini sizlerle paylaşacağız.

Son zamanlarda Facebook, işletmelere yönelik politikasını değiştirdiğinden dolayı Instagram, sanal dünyada etkileşimde olmanın yeni merkezi haline geldi.

Kişisel hesaplardan tutunda büyük markalara kadar herkes Instagram hesabını nasıl büyüteceğini ve platformda daha fazla popülerlik elde etmeyi istiyor.

Bunun nedenine baktığımız zaman;

Instagram’da her ay 1 milyardan fazla aktif kullanıcı yer alıyor. Instagram kullanıcılarının %90’ı bir Instagram işletmesini takip ediyor. Instagram kullanıcılarının %84’ü platformda yeni ürünler keşfetmek için kullanıyor. Açıkçası, Instagram, hedef kitlenize ulaşmak için harika bir platformdur. Pazarlamacıların Instagram hesaplarından para kazanmak istemeleri de o kadar doğaldır.

Peki Instagram sayfa büyütme işlemini nasıl yapacaksınız? Bunun için sizlere 10 ipucu paylaşacağız.

2021’de Instagram Sayfa Büyütme Teknikleri 8 İpucu

Sizlerle paylaşacağımız Instagram hesap büyütme teknikleri sayesinden hesabınızı hızlıca büyütmeye başlayacaksınız.

1-Yaratıcı İçerik Yayınlayın

creative
Instagram Sayfa Büyütme 2022 10

Özellikle konu Instagram pazarlaması olduğunda yaratıcılık her şeydir.  İçeriğiniz yaratıcı olursa insanlar gönderilerinizi beğenecek ve yorum yapacaktır. Bu bizi şu soruya getiriyor: Takipçi sayınızı artırmak için Instagram’da ne tür içerikler yayınlamalısınız?

İlk olarak Instagram tamamen harika görsellerle ilgili bir sosyal ağdır.  Platformda oluşturabileceğiniz çok sayıda gönderi türü vardır. Bunlar arasında fotoğraf gönderileri, video gönderileri, Instagram hikayeleri ve hatta IGTV videolarını da içerisine alır.

 Daha geniş bir kitleye hitap etmek için birden çok içerik biçimiyle denemeler yapabilirsiniz. Sadece ürünleriniz hakkında paylaşımda bulunmak ve onları tanıtmak yerine, onların etrafında hikayeler oluşturabilirsiniz.

2-Doğru Hashtag’leri Kullanın

hashtag
Instagram Sayfa Büyütme 2022 11

 Instagram sayfa büyütme işlemlerinde hashtag’ler herhangi bir pazarlama stratejisinin can damarı denilebilir. Hashtag’lerin amacı, sizi takip etmeyen bir kitleye ulaşmaktır.  Doğru kitle tarafından fark edilmek istiyorsanız doğru hashtag’leri kullanmak önemlidir. Hashtag’lerin doğru kullanım gücü ile sosyal medyada organik takipçi sayınızı artırabilirsiniz.

Hashtag’leriniz milyonlara ulaşan arama hacimlerine sahipse, gönderiler arasında kaybolma riskiniz vardır. Ayrıca, hangi hashtag’lerin gönderilerinize daha fazla katılım sağladığını analiz edin ve bunları daha sık kullanmaya çalışın.

Ancak gönderi başına kaç hashtag kullanmalısınız?

 Instagram, bir gönderide 30’a kadar hashtag kullanımına izin verir, ancak gönderi başına yalnızca dokuz hashtag kullanılması tavsiye edilir.

Hashtag’leri aşırı kullanmak, herhangi bir işletme için daha fazla Instagram takipçisi kazanmak için iyi bir strateji değildir. Bunun yerine, size daha fazla görünürlük ve dönüşüm sağlama potansiyeline sahip daha az hashtag kullanın.

3. Stratejik Zamanlarda Yayınlayın

strategy
Instagram Sayfa Büyütme 2022 12

En fazla etkileşimi elde etmek için Instagram’da ne zaman içerik yayınlamalısınız?  Göndereceğiniz en iyi zamanı bulmanın en iyi yolu, Instagram profiliniz için Insights’a bakmaktır.

İşte göz önünde bulundurmanız gereken faktörlerden bazıları: Takipçileriniz en çok ne zaman aktif oluyor? Takipçilerinizin çoğunluğu hangi bölgede yaşıyor? Gibi detayları incelemeniz yeterlidir. Bu detaylara göre en doğru zamanı tespit edebilirsiniz.

4-Instagram Hesap Biyografinizi Optimize Edin

1
Instagram Sayfa Büyütme 2022 13

 Bir kullanıcı Instagram profilinizi ziyaret ettiğinde, muhtemelen daha gönderilerinizi kontrol etmeden önce Instagram biyografinizi inceler.

 Hızlı bir bakış, onlara işiniz hakkında iyi bir fikir vermelidir. Açıkça yazmak için sadece 150 karakteriniz var. Bu nedenle, bu alanı akıllıca kullandığınızdan emin olun. İdeal olarak, profil biyografiniz aşağıdaki ayrıntıları içermelidir: Yaptığınız işin kısa bir açıklaması ve harekete geçirici bağlantı vererek biyografi bölümünüzdeki bağlantıların tıklanmasını sağlayabilirsiniz. İnsanları web sitenize, bir açılış sayfasına veya sosyal medya kanallarına yönlendirmek için bundan yararlanmalısınız.

5. Takipçilerinizi İçerik Oluşturmaya Teşvik Edin

content
Instagram Sayfa Büyütme 2022 14

Instagram takipçilerinize içerik vermek yerine, onları içerik oluşturma sürecine dahil edebilirsiniz. Takipçilerinizin içeriği, Instagram hesabı büyütme işlemi için yardımcı olabilir.

Kullanıcı tarafından oluşturulan içeriği genel içerik pazarlama stratejinizin merkezi bir parçası yapabilirsiniz.

Takipçilerinizi ürünlerinizle videolar, fotoğraflar ve GIF’ler oluşturmaya teşvik edin. Markanız için kullanıcı tarafından oluşturulan tüm içeriği sergileyebilecek markalı bir hashtag oluşturun. Bu sayede hem marka bilinirliğinizi artırıyor hem de daha fazla içerik elde ediyorsunuz. Bu, Instagram takipçilerinizin sizin için de reklam veren olmasını sağlamanın akıllı bir yoludur.

6-Yarışmalar Düzenleyin

competition
Instagram Sayfa Büyütme 2022 15

Instagram hesabınızı büyütmek için yarışmalar düzenleyin ve bazı hediyeler verin. Ücretsiz şeyler almak, Instagram takipçilerinizin markanızla daha fazla etkileşim kurması için harika bir motive edici faktördür.

Markanızı sosyal medya platformlarında büyütmek için bunlardan yararlanabilmeniz için size hashtag’ler, yorumlar ve retweet yarışmaları oluşturma seçeneği sunar.

 Yarışma fikirlerinizle istediğiniz kadar yaratıcı olabilirsiniz. Kullanıcılardan daha önce yayınladığınız bir resmi yeniden göndermelerini isteyebilirsiniz. Instagram profilinizde daha fazla yeni takipçi edinmenin ve beğenilerinizi ve yorumlarınızı artırmanın hızlı bir yolunu arıyorsanız, bu stratejiyi kullanmalısınız.

7-Influencerlarla İşbirliği Yapın

Influencer
Instagram Sayfa Büyütme 2022 16

Instagram hesabınızı hızlı bir şekilde büyütmek istiyorsanız, sizi destekleyecek doğru influencerları bulmalısınız. İletişim kurduğunuz influencerler sayfalarında öne çıkarsanız, tüm hayranlarına aynı anda ulaşırsınız.

Ürünlerinizi denemek ve onlar hakkında paylaşımda bulunmaya teşvik etmek için bir sosyal medya etkileyicisi edinin. Gönderilerinde etiketlenmek sizin için harikalar yaratabilir. Ek olarak, onlara başlıklarında gösterebilecekleri promosyon kodları veya indirim kuponları da verebilirsiniz.

Bu şekilde, influencerlar takipçilerini Instagram hesabınıza veya web sitenize yönlendirebilir. Kendi hesabınızın çok fazla Instagram takipçisi olmasa bile doğru influencer ile iş ortaklığı yaparak daha geniş bir kitleye ulaşabilirsiniz.

8-Instagram’da Reklam Verin

advertisement
Instagram Sayfa Büyütme 2022 17

Instagram hesabı büyütme yolları arasında yer alan Instagram reklamlarını kullanabilirsiniz. Instagram’daki reklamlar, normal Instagram gönderilerinden çok farklı görünmüyor. Instagram reklamcılık için dört temel biçim arasından seçim yapabilirsiniz.

Bunlar ise; fotoğraf reklamları, video reklamları, dönen reklamlar ve slayt gösterisi reklamlarıdır.  Fotoğraf reklamları ve video reklamları, normal Instagram gönderileriniz gibidir. Tek ek, fotoğrafın üzerinde görebileceğiniz “Sponsorlu” etiketidir. Saydığımız ipuçları sayesinde Instagram takipçilerinizi artırmakla birlikte hesabınızın etkileşimini de artırabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu