Eğitim-Destek

İnternetten Para Kazanma Yolları

İnsanlar yapıları gereği kolay para kazanmanın yollarını yıllarca arayıp durmuşlardır. Bunun neticesinde ise eskilerin Bankerleri yenilerin ise Çiftlik Bank ve Thodex isimli popüler dolandırıcı şirketlerin kurbanları olmuşlardır.

İnternetten para kazanma yolları ya da yöntemleri mevcuttur. Ancak az önce bahsettiğimiz şekilde çok yüksek kazançları çok kısa sürelerde ve yok denecek kadar az emekle tabi ki değil.  Bu yazımızda geliri daha garanti olan (daha önce insanların para kazandığı) ancak ciddi çabalar sarf etmeniz gereken birkaç para kazanma yönteminden bahsedeceğiz.

Freelancer (Serbest Çalışan)

Freelancer olarak çalışmak internetten para kazanma yolları arasında en sık kullanılanıdır. Bunların en çok tercih edilenlerini sıralayacak olursak;

  • İçerik Üretmek
  • Çeviri Yapmak
  • Uygulama Geliştirmek
  • Web Sitesi Yapmak

Şeklinde sıralanabilir.

Web Sitesi, İçerik Üretimi

Dijital dünyada söz sahibi olmak için kendinizden bahsettirmeniz gerekir ve dijital dünyada tanınmanız bu ortamda iz bırakmanız ile mümkün olabilir. İster bireysel isterseniz şirket olun bir web siteniz yoksa günümüz koşullarında insanlara ulaşmanız çok mümkün olmayacaktır. Bir web sitesi tasarlamak başlı başına bir iştir ve ciddi kazanç elde edilebilir, ancak yaptığınız sitenin kalitesi sitenin görselliği kadar ürettiğiniz içerik ile de alakalıdır. İşte tam bu noktada “ İçerik Üretmek “ bir kazanç kapısı haline gelmiştir.

Web sitelerinin rekabeti kopya olmayan ve özgün içeriklerin üretimi ile olur. Kaliteli içerik üretmek ise kolay bir iş değildir bilgi, birikim, tecrübe ve en önemlisi araştırma gerektirir. Uzman olduğunuz konularda içerik yazmak, internetten para kazanma yolları arasında her yaştan insan için son zamanlarda sıklıkla kullanılan internetten para kazanma yolları yöntemleri arasında birinci sırada yer almaktadır.

İçerik Yazma işinde en iyi olmak için üç temel unsur vardır.

İçeriğin Kalitesi,

İçeriğin özgün olması başka bir siteden kopyalanmamış olması ve okuyucuya istediği bilgiyi tam olarak sağlayabilmesi olarak özetlenebilir.

İçeriğin Anahtar Kelimesi,

Anahtar kelime içeriğin arama motorlarında nasıl aranacağını tahmin etmek ve bu kelimeyi ya da kelime öbeğini metnin uzunluğuna göre yazı içerisine, başlığında anlam bütünlünde yerleştirmek şeklinde açıklanabilir.

İçeriğin SEO çalışması.

SEO çalışması yazının okunabilirliği, içerisindeki linkler, başka sitelere link beslemesi, maksimum ve minimum kelime sayısı, anahtar kelimelerin dağılımı gibi bir çok etmene bağlı olan Search Engine Optimization kelimelerinin kısaltmasıdır.

SEO çalışması sadece içerik ile de alakalı olmayıp web sitenizin arama motorlarında daha üstlerde görüntülenebilmesi için sitenizin yüklenme hızı gibi etmenlerin tamamını değerlendirme çalışmasıdır. Ciddi bir emek ister ve aslında başlı başına bir meslektir. Günümüzde çok fazla önem kazanmıştır. internetten para kazanma yolları arasında yer alır.

Çeviri Yapmak

Eğer bir yabancı dile orta ve üst seviyede hakimseniz bu sizin için çok büyük bir artıdır ve sizi hep bir adım öne taşıyacak iş imkanlarınızı daha çok öne taşıyacaktır. Öyle ki dünya üzerinde ulaşabileceğiniz  Türkçe içerik sayısı dünya ortalamasına göre çok azdır.

İngilizce biliyorsanız hemen hemen her türlü bilgiye ulaşmanız çok daha kolaydır. Çeviri yapmak aslında dilin size getirdiği  avantajlardan biridir. internetten para kazanma yolları arıyor ve yabancı diliniz var ise İş adamlarının yazışmalarını, bir makalenin çevirisini yada bir uygulama geliştiricisinin uygulamasının İngilizceye çevrilmesi gibi birçok alanda iş bulabilir, yabancı freelancer sitelerinde iş yaparak dolar ve euro cinsinden para kazanabilirsiniz.

İnternetten Para Kazandıran Siteler

Size hızlı internetten para kazanma yolları arayışınızda yardımcı olması adına başlangıç ve yol göstermesi açısından iki garanti site önerelim.

1-Upwork

Bahsettiğimiz gibi yeterli yabancı diliniz var ise bu site tam size göre Euro ve Dolar cinsinden para kazanmanız mümkün. Geliştirme, BT Tasarım, Yaratıcı Satış,Pazarlama, İçerik Yazma ve Çeviri, Yönetici ve Müşteri Desteği, Finans ve Muhasebe gibi bir çok alanda iş imkanı sağlayan büyük bir topluluktur bunun gibi birçok topluluğa ufak bir araştırma yaparak ulaşabilirsiniz. Buradan siteye ulaşabilirsiniz.

2-Bionluk

Upwork sitensin yerli versiyonu denilebilir tabi ki upwork ile kıyaslanamaz ancak bu site üzerinde deneyimli ve deneyimsiz birçok freelancer olduğunu, çeşitli alanlarda yeteneklerini pazarladıklarını söyleyebiliriz. Sizde hemen üye olarak yazarlık yapabilir, ya da uzmanı olduğunuz bir alanda destek vererek kendinize ciddi bir gelir sağlayabilirsiniz. Bionluk sitesine buradan ulaşabilirsiniz.

Bilişim Durağında tekrar görüşmek üzere.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu