Teknoloji

LED ve LCD Panel Kıyaslama ?

Tüketiciler bilgisayar monitörü, televizyon, telefon alım aşamasında LED ve LCD panel kıyaslama kriteri olarak kullanılmaktadır. Diğer kriterler marka, kalite, fiyat, ekran çözünürlüğü, panel teknolojisi, ekran boyutu gibi seçenekler oluyor.

Bu yazımızda LED ve LCD panel kıyaslaması yapacağız.

LED Nedir?

LED, Ligth Emitting Diode kelimesinin kısaltılmış halini ifade ediyor. Türkçesi ise ışık yayan diyot anlamına gelmekte. Diyot ise akımın tek yönlü ilerlemesini sağlayan yarı iletken devre elemanıdır.

Diyotlarda Pozitif ve negatif yüklü taşıyıcılar mevcuttur, bu sayede tek yönlü bir akım iletimi sağlanır. LED teknolojisi ekran panellerinde kullanıldığı gibi aynı zamanda aydınlatma sektöründe de sıklıkla kullanılır.

LCD Nedir?

LCD, Liquit Crystal Display kelimesinin kısaltılmışı olup, Türkçe anlamı ” sıvı kristal ekran ” olarak çevrilebilir. LCD sisteminde sıvı kristaller elektrik akımının algılanmasına ve geçiş sağlamasına yardımcı olur.

LCD panelleri belirli renklere sahiptir. Bunlar kırmızı, yeşil ve mavidir. Kristaller ışığın yönünü belirleyip renklerin filtresinden geçerek görüntü elde edilmesini sağlar. LCD ekranlar düşük enerji tüketimleri ile de ön plana çıkmaktadırlar.

LED ve LCD Panel Arasındaki Temel Fark Nedir?

LED monitörler ise kendi sistemi olan LED aydınlatmaları kullanıyor. Bu da kendi içinde daha verimli olmasını sağlıyor. LCD monitörlerde genellikle görüş açısı daha sınırlı oluyor. Dikey düzlemden bakılmadığında renkler değişikliğe uğrayabiliyor ve görüntü değişebiliyor. LED monitörlerde ise görüş açısı daha geniştir. Monitöre hangi açıdan bakılırsa bakılsın renk ve görüntü değişikliği elde edilmiyor. Tüm bunlar neticesinde LED monitörler ve LCD monitörler arasında fiyat farkı bulunuyor.

Hangisi Tercih Edilmeli?

LED monitörlerin aydınlatma, görüş açısı genişliği gibi özelliklerinden dolayı LCD monitörlere göre daha avantajlı olduğunu söylemek mümkün. Fakat yine de fiyat farkından dolayı kendisine uygun olmayan tüketiciler için LCD monitörlerin de birçok çeşidi piyasada mevcut.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu