Doğa Bilimi

Meditasyon ve Homeopati

Meditasyon Nedir?

Kişinin iç huzurunda, maneviyatında sakinlik yaratan, zihinsel olarak derinlere inilerek kişide rahatlama ve zihinde bir kontrol sağlayan tekniklere ve deneyimlere denir. Meditasyon birçok kültür ve medeniyette kullanılan, içsel olarak arınma ve temizlenme yoludur. Bilinci uyandırmak için de kullanılır. Çeşitli inanışlarda ve farklı şekillerde yapılabilen meditasyon çok çeşitli olan tekniklerin genel adı olarak kullanılır.

m2
Meditasyon ve Homeopati 4

Amacı Nedir?

Amaç zihnimizi ve ruhsal benliğimizi dinlendirmektir. Meditasyon, açılan bilinç ve içsel temizlik ile kişide mutluluk sağlar. Pek çok tekniği ve çeşidi bulunan meditasyon yalnızca ruhsal olarak iyileşmek için değil fiziksel tedaviler için de kullanılır.

Yararları Nelerdir?

Derinlemesine ve mistik boyutta bir düşünce yolu ile veyahut dua ederek yapılabilir. Fiziksel iyileşme ya da ruhsal arayış gibi çeşitli istekler doğrultusunda yapılsa da nihayetinde kişide farkındalık yaratır. Bu farkındalık hem çevreye hem de kişinin özüne karşı oluşan bir duyarlılıktır. Kişinin bilinç aydınlanmasını sağlarken bununla paralel olarak kişisel gelişim sağlar. Kişide oluşturduğu yoğunluk ile kişiyi olgunlaştırır.

Tedavilere Etkisi Nelerdir?

  • Ruhsal olarak kişinin meditasyon ile erişmek istediği mutluluk, dinginlik, zihnen temizlik ancak içsel dünyaya dönülmesi ve keşfedilmeyi ile olur. Psikolojik tedaviye katkısı bu içsel dünyaya ulaşmanın yolu olmasıdır.
  • Meditasyon esnasında kalp atışları yavaşlar. Düzenli nefes alıp vermeler oluşmaya başlar. Kaslar eskisine oranla daha gevşemiş bir hale gelir. Beynin sol lobunda bilimsel olarak tespit edilmiş nörolojik tepkimeleri meydana gelir. Beyinde meydana gelen çeşitli dalgalanmalar bunu izler.
  • Bilinç çakralarını açmanın en iyi yollarından biridir. Uyanma ve aydınlanma için imkan sağlar.
  • Kişide bulunan olumsuzluklardan kurtularak kişinin yeniden şarj olmasını sağlar.
  • Kişinin stres seviyesini de azaltacağından yaşlanmayı yavaşlatır.

Homeopati Nedir?

Belirli bir inanış ve oluşturulmuş kurallar çerçevesinde gerçekleştirilen bir tedavi yöntemidir. Homeopati tedavilerinde benimsenen inanış doğal unsurlar ile tedavidir. Bu yöntemde bir madde sağlıklı bir kişiye verilir. Bu maddenin hangi hastalığa benzer belirtilere yol açtığı tespit edilir. Hangi hastalığa yol açıyor ise o hastalığa gerçekten yakalanan kişiler o maddeler ile tedavi edilir. Doğadan elde edilen bir enerji tedavisidir. İnsan ayırmadan herkes için her şey grubunda kullanılabilir. Çok yaygın bir alternatif tıp yöntemidir.

homeopati
Meditasyon ve Homeopati 5

Amacı Nedir?

Bu tedavinin amacı herkese bireysel bir değer vermektir. Bu bireysel değerler kişiye özel olan semptomlar anlaşılarak her anlamda köklü bir iyileşme yapılmak istenir. Kişinin özüne duyulan bir saygı ve değer vardır. Kişi bu hastalık sürecini tamamladığında daha bilgili ve daha tamamlanmış bir şekilde hayata devam eder.

Homeopati tedavisinde doğayı ve doğal yolları kullanarak hastalıkları iyileştirmek bir ilke haline gelmiştir. Bitki, hayvan, mineral ve bunun gibi bütün doğal imkanlar bu tedavinin ilaç kısmını oluşturur. Bir nevi alternatif tıp diyebileceğimiz bu işlem vücudun kendini iyileştirmesine inanır.

Bu inanışın temeli yaşam gücüdür. Hastalanmamızın asıl sebebi yaşam gücümüzde meydana gelen zayıflamaya ve sarsılmalardır. Belirtiler ise bu bozulmalar ile savaşan vücudun meydana getirdiği tepkilerdir.

Homeopati bu belirtileri ele alarak vücudun yarattığı bir kalkan olarak görür. Bu belirtileri bastırmaz aksine açığa çıkartır. Bu tedavi anlayışı ile belirtilerden yola çıkılarak yaşam gücü dengelerin ve hastalık yok edilir. Var olamayan bir hastalık bu tedavinin temelinde sağlık anlamına gelir. Klasikleşmiş tıp anlayışında semptomlar iyileştirilir. Homeopati anlayışında semptomları neden olan unsurlar tedavi edilir ve gerçek sağlığa kavuşuyor. Bu tedavide kendi kendine iyileşme yöntemi vardır.

Homeopati Nasıl Uygulanır?

Homeopatik tedavinin ilkeleri doğrultusunda eğitim almış bu tedaviyi onaylayan resmi makamdan sertifika almış homeopat tarafından uygulanır.

Uygulama yapılırken var olan bilgiler ortaya çıkartılır. Maddeler bol su ile sulandırılmış bir halde olur. Arnica, veratrum gibi tıp alanında kullanılan malzemeler kullanılır. Fakat bu bitkilerin enerjileri açığa çıkartılır. Potansiyalizasyon denilen yöntem ile hazırlanırlar. Klasik tıp biliminde her alanın uzmanı ve tedavisi farklıdır. Baş ağrısından dolayı gidilen bir doktor psikolojik tedavi sağlayamaz.

Birden çok ilaç ve birden fazla tedavi yöntemi gerekir. Homeopati vücudun organizmasını birbiriyle tamamlayıcı olarak ele alır. Zihinsel, duygusal, fiziksel vücudun organizmanın bir bütünlük teşkil eder. Bu yüzden tek bir ilaç ile ve bir tedavi yöntemi ile tedavi edilir. İlaç yapımında kullanılan maddeler onlarca kez elden geçirilerek çalkalanır. Bu titiz hazırlanma süreci sonunda yan etkiye sebep olabilecek veyahut zarar teşkil eden maddeler arınmış olur.

Hastalıklar kişilerde farklı sebeplerle ve farklı şekillerde meydana gelebilir. Aynı hastalığa sebep olabilen farklı belirtilerde tek tip tedavi ve tek ilaç yöntemi kullanılmaz. Önce belirtiler sonra belirtilerin sebepleri bulunur. O sebepler üzerine bir tedavi uygulanır.

Bu tedavi yönteminde tek tek kişiler ile özel ilgilenme söz konusudur. Çünkü her hasta özel olarak görülür. Belirtiler de hastalara özeldir. Hastanın hikayesi dinlenir. Hastalığa yönelik seçilen ilaçlar bu hikayelerin de katkısıyla oluşturulur. Önemli bir nokta vardır. O nokta ilaçların en düşük doz miktarında kişilere uygulandığıdır.

Homeopatinin Tedaviye Etkileri Nelerdir?

Birbirinden farklı ve alakasız görülebilen hastalıkların meydana gelmesinde kimi zaman aynı sağlık sorunları sebebiyet verebilir. Bu sebeplerin üzerine araştırma yapmak ve tedavi çaresi bulmak homeopatinin sorumluluğundadır.

Tespit edilen nedenler doğrultusunda kişiye ihtiyacı olduğu enerji tedavisi yüklenir. Bedeni bu tedavinin enerjisiyle yüklenir. Yaşam gücü beslenir. İyileşme organizmaları genişler. Beslenen yaşam gücü ve artan kapasitesiyle kişi var olan tüm hastalıklarını iyileştirebilecek güce ulaşır.

Hastaya tek doz verilen doğal ilaç ilk olarak bir alevlenen meydana getirir. Daha sonra ise iyileşme sürecine girer. Tedavinin içinde olan bu alevlenme kısmı kişide bir zarara sebep olmaz ve korku teşkil etmez. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu