Doğa Bilimi

Sentetik Biyoloji Nedir ?

Sentetik biyoloji, biyolojiye mühendislik yaklaşımıdır. Sentetik biyolojinin amacı, canlı varlık hücrelerindeki işlevleri yeniden oluşturmamıza yani tasarlamaya yarayan araçları kullanmak üzere yaratım sürecidir. Gerçekten bu kadar basit ama bu fikirde muazzam bir güç var.

Bu Yazılarımıza Bir Göz Atın!
Fitoremediasyon – Doğa Kendini İyileştirebilir!
Biyoteknoloji ile Gelişmemiş Ülkelerin Açlık Sorunu Çözülebilir mi?
İnsan Neden Yaşlanır? Ortalama Ömrümüz 72 yıl!

Astronot Olmak İçin Neler Yapmalıyız?
Sıfır Atık İçin Plastik Yiyen Bakteri Ideonella Sakaiensis
Tohum Çimlendirme | Tohumun Hayat Bulma Yolculuğu
Hayvan Deneyleri | Kozmetik Ürünler İçin Deneyler
Büyük Bir Gizem | Uyku Nedir?

Neden Bu Kadar Önemli ?

Birincisi, hücrelere doğru yiyecek karışımını verirseniz, bunlar bölünecek, bölünecek ve bölünecektir. Yiyecek içeriği gibi bir maddeyi yapmak için bir hücre tasarladığınızı hayal edin. Küçük bir hücre fazla üretmeyecektir. Ama küçük gıda fabrikalarınız bir ev büyüklüğünde bir mayalayıcıyı böler ve doldurursa, hücreleriniz çok şey üretecektir.

Sentetik Biyoloji Nedir?

İkincisi, hücreler küçük bilgisayarlar gibidir. Çevrelerindeki birçok faktörü algılar, bu faktörleri bir araya toplar ve durumlarına en iyi tepkiyi hesaplarlar. Sentetik biyologlar bu yeteneği akıllı hücreleri programlamak için kullanabilirler. Örneğin, bağışıklık hücrelerine, bir kanser görürlerse, sadece kavramayı değil, aynı zamanda arkadaşlarını da arayarak ve hatta hücrenin kendi içinde üretilen bir kanser ilacını serbest bırakmalarını sağlayacak şekilde davranmayı öğretebiliriz.

Gelecekte, pek çok farklı ilacı yapabilecek ve kişinin sağlık durumuna göre ihtiyaç duyduğu ilacı doğru zamanda doğru miktarda üretebilecek hücreler tasarlayacağız. Bu teknolojinin yaşlanmayı da geciktirecek çalışmalarda kullanılabileceği görüşü hakim.

Sentetik Biyologlar Kimlerdir?

sentetik biyoloji
Sentetik Biyoloji Nedir ? 3

Biyoloji, mühendislik, hesaplama ve diğer birçok alanın bir karışımıdır. Aralarında Bilim adamları, mühendislerinde, bilgisayar uzmanları ve mikrobiyoloji uzmanlarının da bulunduğu bir çok alandan insan sentetik biyoloji ile uğraşıyor. Üniversiteler ve şirketler de bu konuya büyük ilgi duyuyor. Dolayısıyla, kendilerine “sentetik biyologlar” diyen insanlar, birçok farklı geçmiş ve perspektiften gelme eğilimindedir. Sentetik biyoloji, diğer disiplinleri merak eden ve doğal olarak başkalarıyla işbirliğine açık insanları çekme eğilimindedir.

Sentetik biyoloji topluluğu bu teknolojinin sosyal etkilerine de odaklanır. Bu, biyogüvenlik gibi alanlarda ortaya çıkan sorunlar hakkında dürüst konuşmalar yapmayı, ister herkesi besliyor, ister sürdürülebilir malzemeler ve enerji kaynakları yapıyor, ister hastalığı tedavi ediyor olsun, yeteneklerimizi toplumun ihtiyaçlarına uygulamaya odaklanmamızı sağlamayı da içerir. Sentetik biyoloji, hem teknoloji hem de sosyal hedefler açısından istek uyandıran bir alandır.

Sentetik Biyoloji Ne Yapabilir?

Organizmaları ilaç veya yakıt gibi bir madde üretecek veya dünyada çevrede bir şeyi algılamak gibi yeni bir yetenek kazanacak şekilde yeniden tasarlamak, sentetik biyoloji projelerinin ortak hedefleridir. Bilim adamlarının sentetik biyoloji ile neler ürettiklerine dair bazı örnekler:

  • Kirleticileri suyumuzdan, toprağımızdan ve havamızdan temizlemek için biyoremediasyon için kullanılan mikroorganizmalar.
  • Pirinç, A vitamini eksikliğini önleyen, genellikle havuçla ilişkili bir besin olan beta-karoten üretmek için değiştirildi. A vitamini eksikliği, her yıl 250.000 – 500.000 çocukta körlüğe neden olur ve bir çocuğun bulaşıcı hastalıklardan ölüm riskini büyük ölçüde artırır.
  • Parfümcülerin lüks kokular yapmak için kullandıkları gerçek güllerin yerine çevre dostu ve sürdürülebilir bir ikame olarak gül yağı üretmek üzere tasarlanmış maya.

Sentetik Biyoloji ile Genom Düzenleme Arasındaki Fark Nedir?

Bazı yönlerden sentetik biyoloji, “genom düzenleme” adı verilen başka bir yaklaşıma benzer çünkü her ikisi de bir organizmanın genetik kodunu değiştirmeyi içerir; ancak, bazı insanlar bu değişikliğin nasıl yapıldığına bağlı olarak bu iki yaklaşım arasında bir ayrım yapar. Sentetik biyolojide, bilim adamları tipik olarak uzun DNA parçalarını birbirine diker ve bunları bir organizmanın genomuna yerleştirir. Bu sentezlenmiş DNA parçaları, diğer organizmalarda bulunan genler veya tamamen yeni olabilirler. Genom düzenlemede, bilim adamları tipik olarak organizmanın kendi DNA’sında daha küçük değişiklikler yapmak için araçlar kullanırlar. Genom düzenleme araçları, genomdaki küçük DNA uzantılarını silmek veya eklemek için de kullanılabilir.

Kaynak: Synthetic_biology

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu