Teknoloji

Online Doktor ve Psikolog Hizmetleri İnceleme

Pandemi dönemlerinde daha çok ön plana çıkan online hizmet alma arayışında doktorların da yer alması zorunluluğu doğuyor. Hastalıkların öngörülemez olması, psikolojik anlamda zorlayan birkaç yılın geçirilmesi online doktorlar arasında psikolog başta olmak üzere online diyetisyenlik gibi alanların çok fazla talep görmesi söz konusu oldu.

Online doktor ve psikolog hizmeti alanların sayısındaki artış ne oranda başarılı olduğunu gösterme açısından önemli olsa da diğer yönleri ile dikkate almak tam anlamıyla incelemek anlamına gelir. Ortaya çıkan bu eksiklik ve hizmet talebi için uygulama yazılımları geliştiren hastanelerin sayısı da oldukça arttı. Bu durum göreceli olarak daha çok hastanın akıllı telefon uygulaması sayesinde hizmet almasına neden oldu.

Online Doktor Görüşmesi Nedir?

Doktorun hizmet verdiği hastaneye ulaşım sağlanmaması durumunda nedeni ne olursa olsun doktorun online şekilde muayene hizmeti vermesi mantığına dayanır. Her branş için geçerli olmamakla birlikte birçok yönü ile kolaylık sağlamasından dolayı geliştirilen uygulamalarla kolay hale gelmiştir.

Online Doktor veya Psikolog Hizmeti Nasıl Alınır?

Bu konuda izlenmesi gereken yol hastanenin nasıl çalıştığına göre değişse de genelde uygulama kalıplarından bahsedilebilir:

  • İlk olarak randevu oluşturulması gerekir,
  • Randevunun onaylanması için gelen mesajın yanıtlanması istenir,
  • Yanıtlanan mesajla randevunuz kesinleşmiş olur,
  • Sunulan linkten uygulamanın linki paylaşıldığı için indirme yapılır,
  • Kredi kartı ile güvenli ödeme yapılması sağlanır,
  • İndirme işlemleri sonrasında uygulama üzerinden doktorun muayene saatinde araması beklenir,

Uygulamanın kullanımı kolay ve menülerin de yönlendirme yapacak şekilde tasarlanmış olması kullananların en çok memnun kaldıkları yönler arasında yer alır. Görüşme birebir ve canlı şekilde gerçekleştirilir.

Bağlantı Sorunu Yaşanması Durumunda Ne Olur?

Online doktor olması bazı aksaklıkların yaşanmasına neden olabileceğinden dolayı hastaneler bağlantı sorunu yaşanması veya telefondan kaynaklı bir sorun olması hallerinde telafi yoluna gidebiliyor. Online olmasına karşılık bu şekilde bir seçeneğin kullanılır olması hizmetin kalitesini de artırıyor. Böyle bir durum olduğunda doktorun müsait olmasına ve randevu durumuna bağlı olarak yeniden bağlantı kurulması sağlanıyor. Muayenenin yarım kalması gibi bir durum söz konusu olmuyor.

Tedavi İçin Tahlil Gerekli Olduğunda Ne Olur?

Tahlillerin doktorun bakmasına olanak tanıyacak şekilde yüklenmesini sağlayan bir sistem düzeni vardır. İstediğiniz tahlili doktorla görüşmeniz sırasında yükleyebilir ve doktorun da eş zamanlı şekilde görmesine yardımcı olabilirsiniz. Bu açıdan doktorun değerlendirme yapması mümkün olur.

Kontrol Hizmeti Alınır Mı?

Muayene olduktan sonra hastanede muayene hizmeti aldığınızda olduğu gibi 10 gün süre içinde yeniden doktorla bilgisayarınızdan online şekilde görüşme imkanınız olur. Bunun için randevu almanız ve doktorla görüştüğünüz tarihi belirtmeniz yeterli olur. Doktor müsaitliğine göre gereken randevu ücretsiz ayarlanır.

Doktorun Değerlendirmesi ve Hizmet Kalitesi Nasıldır?

Doktorun verdiği hizmetin yüz yüze olandan bir farkı olmadığı hizmet alanlar tarafından ortaya koyulur. Çünkü doktorun sunduğu bilgilerin hangi yolla olduğu fark etmeksizin hastalarına yaklaşımı ve çözüm arama süresinde bir değişiklik yaşanmaz. Bunun için farklı bir hizmet veya tanı konması, tedavi süreci olacağını düşünmek yanlıştır. Özellikle yaşlı hastaların doktora ulaşımı konusunda yaşadıkları problemler de ön analiz için online doktor uygulaması çok faydalı olabilir.

Online Doktor ve Psikolog Hizmeti Almalı Mısınız?

Online olması doktorun faydasında azalma sağlamaz. Pandemi gibi zor ve tehlikeli dönemler düşünüldüğünde sağlığınızla alakalı fayda sağlayacak bu hizmetten yararlanmanın olumsuz bir tarafı yoktur. Hastaneye gitmenin içereceği risklerden uzak şekilde doktorla yüzyüze görüşmek ve mental açıdan destek almak da başka bir avantaj sayılır. Doktor seçiminizi bu hizmeti veren hastaneye göre şekillendirebilirsiniz. Sağlıklı kalmak için bu şekilde hizmet almayı tercih etmek uzun süre boyunca en iyi yol olacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu