Eğitim-Destek
Trend

Online Eğitim

Son dönemlerde oldukça popüler olan online eğitimler, Covid-19 salgınının da gelmesiyle birlikte oldukça önemli konuma gelmiş bulunuyor. Online eğitim başarıya ulaştırıyor mu? Sorusunun cevabını birlikte inceleyerek, online eğitimlerin başarısı veya başarısızlığı hakkında bilgi edinmek için yazımızı takip etmeniz yeterli olacaktır.

Online Eğitimin Faydaları

  • Online eğitimin ulaşılabilirliği kolay olması nedeniyle, gelecekte uygulanacak ana eğitim olacağı tahmin edilmektedir.
  • Zaman tasarrufunu online eğitimde bulabilirken, diğer eğitim türlerinde yol ve benzeri zamandan kaybınız olmaktadır.
  • Tek düzlükte anlatımdan kurtulmuş, videolar, slaytlar, kitaplar ve farklı kaynaklardan da ders işleme olanağını bizlere sağlamıştır.
  • Faydaları arasında belki de en etkili olanı, farklı öğrenme yeteneğine sahip birçok kişiye aynı anda hitap edebilmesidir.

Online Eğitimin Eksi Yönleri

  • İnternetten eğitim, özellikle zorunlu eğitimlerde (İlkokul, lise ve benzeri…) internet ulaşımı olmayan veya internetten dersi takip edebilecek kadar kaliteli ekipmana sahip olmayan kişilerin, akranlarına nazaran geride kalmasına hatta ve hatta eğitim hayatlarında sorunlar oluşmasına sebep olmaktadır.
  • Ne kadar öğrencilerin odaklanmasını sağlayacak etken bulunsa bile, dikkati dağılmış bir öğrencinin dersi takip etmeme olasılığı daha yüksektir.
  • Zararları olarak söylemek istediğimiz bir diğer etkende kişinin egzersizden uzak bir hayata doğru ilerlemesidir. Sağlık hepimiz için oldukça önemli bir konu olduğundan dolayı online eğitim, online kurslar veya web üzerinden edinilen bilgilere, internet bağlantısı olan her yerden ulaşabildiğimiz için, bizlerin hareket alanı ve hareket süreleri oldukça azalmaktadır.

Pandemi Dönemi Okullarda Uzaktan Eğitim Gelmesi

Üniversite, lise, ilkokul fark etmeden eğitimlerin büyük bir kısmı sanal aleme taşındı. Temel neden korona virüsken, pandemi dönemi uzaktan eğitim çalışmalarının yararı merak edilen konular arasında yer almaktadır.

Pandemi nedeniyle yüzyüze eğitime mecburen ara verildiğini hepimiz bilmekteyiz. Fakat bu aranın sebep olduğu yararlar ve de zararların ne olduğu henüz net değil. İlerleyen günlerde covid süreci atlatıldıktan sonra da, sürecin devam edip etmeyeceği merak konusu.

Süreç esnasında kimi öğrenciler, özellikle yaşları küçük olanların odaklanma ve sisteme adapte olma konusunda zorluk yaşadıkları ve bazılarının derslerini kasıtlı aksattıkları söz konusu.

Online eğitim başarıya ulaştırıyor mu? Sorusunun net cevabını almak için, belirli bir süre beklememiz gerekmekte. Bu süre en azından bu eğitim döneminin sonuna gelindiğinde, bir önceki eğitim dönemiyle başarı oranları karşılaştırılarak veya sene sonunda olacak yüz yüze sınavlarda öğrencilerin alacakları not bazlı karşılaştırma yapılarak, karar verilebilecek bir süreçtir.

Online Olarak Alacağınız Kurslar Gerçekten Yararlı Mı?

Zorunlu eğitimin aksine, online olarak temin edebileceğiniz kursların, sizleri gerçekten başarıya ulaştırdığını düşünüyor musunuz? Online kurslar yararlı mı? Sorusunun cevabı bizlere göre evet.

Evet, cevabını vermemizin nedeni ise, çok daha ucuz ekonomik koşullar altında, kişilerin normal şartlarda erişim sağlayamayacakları kalitede eğitime sahip olmalarıdır.

Kimi kişiler coğrafi konum engeline takılarak diledikleri eğitimi almaktan mahrum kalırken, kimileri de kendilerinde bulunan bazı engeller nedeniyle fiziksel adreslere gitmekte zorluk çekiyorlardı.Online eğitim faydaları arasında, konumun ortadan kalkması ve internet ile bilgisayar, tablet, telefon gibi teknolojik cihazların eğitim almanıza yetmesi konusu gerçekten taktire şayan.

Bütün bunların yanında elbette geliştirilmesi gereken bir duruma değinmek de gerekiyor. Mobil operatörlerin kapsama alanlarını daha da geliştirmesi internete ulaşımın kolaylaştırılarak sinyallerin güçlendirilmesi online eğitim için olmazsa olmazlar arasında yer alıyor.

Online eğitim almadan önce metnimizin tamamını okuduysanız, artık daha mantıklı ve doğru seçimler yapabileceğinizi düşünüyoruz. Web sitemiz içerisinde gezinerek kendinizi daha çok geliştirip, daha çok öğrenebileceğiniz yeni konu başlıkları edinebilirsiniz. Kişisel gelişim sürecinde sizlere faydalı olacağını düşündüğümüz içerikleri, düzenli bir biçimde paylaşmaya devam edeceğiz. Sitemizi takip ederek, yeni içeriklerimizden, güncel teknolojileri ve benzeri konuları öğrenebilirsiniz.

Önerilebilecek Kurslar:

Udemy ve Google Dijital Pazarlama Eğitimi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu