Eğitim-Destek

Oyun Bağımlılığı Nedir?

Oyun Bağımlılığı Nedir? Günümüzde sadece çocuk yaşlarda değil yetişkin bireylerde de sıklıkla görülen bir durumdur. Asıl olan kişilerin bu ortamdan aldıkları zevk ve tatmin duygusudur.

Oyun Bağımlılığının Psikolojik Boyutu

Hayat bir çok insan için çok zor olabilir. İnsanlar kendilerini biraz olsun bu hayattan soyutlayacak arayışlar içerisine girerler. Genç ve yetişkin bireylerin bağımlılık yaratabilecek maddeler kullanması gibi durumlar psikolojik destek gerektiren durumlar olarak değerlendirilirken, yakın zamana kadar bilgisayar oyunu bağımlılığı bu gruba dahil edilmemişti.

Yeni yeni psikolojik destek ihtiyacı duyulan bir alan olarak görülen bu durum, şimdilerde hastanelerde branşlaşma evresine bile gelmiştir. Elbette tıp alanında yapılacak araştırmaların bu durumun atlatılmasına etkisi olacaktır.


İLGİLİ OLABİLECEK İÇERİKLER
Etkili Çalışma İçin 5 Pomodoro Uygulaması
Online Eğitim İçin Zoom Yükleme ve Kullanım Klavuzu


Oyun Bağımlılığından Nasıl Kurtulunur? Eski Bir Oyun Bağımlısından Tavsiyeler

Bende bir oyun bağımlısıydım. Günde en az 6 ile 8 saat arasında oyun oynamak en büyük zevklerim arasında yer alıyordu. Ancak sosyal yaşamıma da bir o kadar olumsuz etkisi oluyordu. Bu kadar çok oyun oynarken nasıl oldu da 3 aydır oyun oynamadım? Hatta aklıma bile gelmedi biraz anlatayım.

Kendinizi Başka Bir Uğraşa Kanalize Edin

Fark ettim ki oyun oynarken geçirdiğim zaman yadsınamaz derecede çok; ki insanlar benim oyun oynadığım sürelerde (en az 8 saat) mesai yaparak para kazanıyorlardı. Ben zaten çalışıyor ve günde 2-3 saat uyuyarak işe gidiyordum. Gençliğin verdiği enerji ile bu durum beni etkilemiyordu ve verimim düşmüyordu. Fakat yaşım ilerledikçe bu durum daha da tehlikeli hale gelebilirdi.

oyun bagimliligindan kurtulma

Oyun Bağımlılığından kurtulmak için bir karar verdim ve ilgili olduğum bir konuda kendimi geliştirme amacı edindim. Bunun için biraz araştırma yaptım ve o alanda daha önce udemy platformunda eğitimini almış olduğum, beni yönlendirecek bir eğitici de buldum “Fikret TOZAK”. Haftada 2 gün Wordpress başlığı altında yaptığımız internet üzerinden online toplantılar ile odağımı daha da perçinledim ve gittikçe daha da sağlamlaşıyor.

Şimdi ise oynadığım online oyunlar aklıma bile gelmiyor. Hatta şu an oynasam zevk bile alacağımı düşünmüyorum. Uğraştığım işten zevk almaya başladım ve bunu daha da geliştirmek istiyorum.

Kısa bir özet geçecek olursak;

Oyun bağımlılığından kurtulmak için wordpress eğitimi almak zorunda değilsiniz. İlgi duyduğunuz başka bir alana da yönelebilirsiniz. Bu heykeltıraşlık bile olabilir, hiç fark etmez. Yeter ki sizi içine çekecek kadar cazibesi olsun ve eğiticiniz size o işi sevdirsin. Sonrası zaten kendisi gelecektir.

Düşünsenize günde 4-5 saat bir işe tamamen odaklanmış bir insan neler yapabilir? Kendimdeki gelişimi fark ediyorum. İnsan araştırdıkça ve öğrendikçe aydınlanıyor.

Ülkemizin kendini geliştiren ve üreten bireylere çok ihtiyacı var.

Sonuç Olarak;

Beni bu alana tabiri caiz ise entegre eden aslen öğretmen olan Fikret TOZAK hocama teşekkürü bir borç bilirim. Bu içeriğin kendi kabuğunu kırmaya ihtiyacı olan insanlara ilham kaynağı olmasını dilerim.

Wordpress ile ilgileniyorsanız Wpokulu.co adresinden faydalanabilir ve WP KULÜP’e kaydınızı yaptırabilirsiniz.

Bilişim Durağında tekrar görüşmek üzere.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu