Sağlıklı Yaşam

Polifenol Nedir?

Polifenol Nedir

Polifenol nedir? Faydaları ve zararları nelerdir? Polifenol ne işe yarar ve zeytinyağında Polifenol miktarı nasıl ölçülür? İşte Polifenol hakkında tüm merak edilenler!

Doğanın Mucizesi Polifenol Nedir ?

Son zamanlarda sıkça duyduğumuz polifenol, genel olarak her molekülde bulunan fenol grubu bileşikleri olarak bilinmektedir. Fenoller ise bitkilere ve meyvelere renk veren aromatik bileşikler kapsamında nitelendirilmektedir.

Polifenol, içerdiği zengin antioksidanlar sebebiyle, bireylere inanılmaz faydalar sunmaktadır. Yaşlanmayı geciktirmekten, kanseri yenebilme potansiyeline kadar benzersiz özellikler içeren polifenol, neredeyse çoğu besinde bulunmaktadır.

Besinler arasında en çok polifenol içeren meyve ise zeytin olmaktadır. Genel olarak polifenolün etkileri, belirtilen meyvenin yağı kapsamında maksimal seviyeye gelmektedir.

zeytin yağında polifenol nedir
Polifenol Nedir? 4

Polifenollerin Sağlığa Faydaları Nelerdir?

Güncel olarak çağımızın mucize bileşiği olan polifenol, inanılmaz faydaları ile bilinmektedir. Bu faydalardan en önemlisi, bileşiğin reaktif oksijen ile meydana gelen stresi giderebilme özelliğidir. Bu kapsamda polifenolün, damar sertleşmesi olarak bilinen kardiyovasküler ve kanser hastalığı risklerini minimuma indirgediği belirtilmektedir. Peki tam olarak polifenol nedir ne işe yarar? Tahmin edilemez niteliğe sahip polifenolündiğer faydaları ise bunlardır:

 1. Polifenoller, deri üstü ve deri altı hastalıklara iyi gelmektedir.
 2. Kan şekerinin normal düzeyde olmasını sağlamaktadır.
 3. Kilo vermeye yardımcı olmaktadır.
 4. Yaşlanma etkilerini, minimuma indirgeyerek, cildi korumaktadır.
 5. Yaşlılık kapsamında ortaya çıkan, Alzheimer ve b. hastalıkları, faydaları kapsamında geciktirmektedir.
 6. Ağrı kesici özelliği bulunmaktadır.
 7. Son olarak kanser hücreleri ile mücadele etmektedir.

Polifenolün, belirtilen ve belirtilmeyen daha nice faydası mevcut olmaktadır. Bu denli mühim faydaları bulunan bileşik, zeytinyağından ziyade daha nice besinde bulunmaktadır.

Bu İçerik İlginizi Çekebilir.

Polifenol Hangi Yiyeceklerde Bulunur?

Polifenol bileşiği, bütün meyve ve bitki içeriği kapsamında belirli miktarlarda bulunmaktadır. Fakat yukarıda belirtilen faydaları sağlaması için besinin içeriğindeki polifenol miktarının, belirli sınırı geçmesi gerekmektedir.Polifenol nelerde bulunur diye soracak olursanız, belirtilen sınırı geçen besinleri bu şekilde sıralayabiliriz:

 • Polifenol içeren meyveler; üzüm, elma, nar, çilek, erik, kiraz, armut, portakal, yaban mersini
 • Polifenol içeren sebzeler; brokoli, lahana, maydanoz, soğan
 • Polifenol içeren diğer besinler; kakao, zeytinyağı, yeşil çay, arı sütü, bal

Belirtilen besinler arasında, zengin polifenol içerdiği sebebiyle halk arasında zeytinyağı çok tercih edilmektedir.

Peki zeytinyağında polifenol nedir?

Genel olarak zeytinyağının içeriğinde bulunan diğer faydalı vitaminler, polifenolle beraber faydaları da maksimal seviyede artırmaktadır. Zeytinyağındaki polifenollerin bireylere sağladığı faydalar, bu şekilde olmaktadır:

 • Hücre duvarını güçlendirerek, hücre kayıplarını minimuma indirger.
 • Deri dokusu üzerindeki iltihapların giderilmesine yardımcı olur.
 • Kolesterolü, normal seviyeye indirger.

Bu ve daha nice faydası bulunan polifenollerin, zeytin yağı kapsamında dikkatli tercih yapılması gerekmektedir. Zira yanlış zeytin hasadı veya yanlış ısıda yağ yapımı, zeytinin içerdiği polifenollerin telef olmasına olanak sağlayabilmektedir.

Zeytinyağında Polifenol Oranı

Genel olarak zeytinyağındaki polifenol miktarı, %130 oranına tekabül etmelidir. Belirtilen miktar en fazla %200-e kadar çıkarılabilir. Şayet zeytinyağında polifenol oranı %200-den fazla olursa, hoş olmayan tat bozulmaları ve b. hususlar meydana gelebilmektedir.

zeytin ve yağı

Zeytinyağında polifenol, genellikle yağın rengi, görünüşü gibi dış özellikleri kapsamında öngörülememektedir. Fakat yağın tadına bakarak, içerdiği polifenollerin tam olmasa da tahmini miktarını tahmin etmek mümkündür.

Bunun için:

“Zeytinyağının tadına bakıldığı zaman dil kenarlarında acılık, gırtlakta ise yanma hissediliyorsa, o zeytinyağı polifenol açısından zengin olmaktadır.”

Polifenolü fazla olan zeytinyağları, bazı durumlarda öksürme yapabilmektedir.

Polifenol nedir konusunu faydaları ve diğer nitelikleri kapsamında derinlemesine inceledik. Siz de polifenol içeren besin tüketimine başlayarak, sağlıklı bir yaşam için elinizden geleni yapabilirsiniz.

Daha çok Sağlıklı Yaşam içeriği için kategorimizi ziyaret edin.

Bilgi ile kalın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu