Dünyadan Bilişim Haberleri

Uzaya Seyahat Eden İlk Milyarder “ Richard Branson “

Sadece Bilim Kurgu filmlerinde duyduğumuz ve özellikle iş adamlarının son dönemde en çok ilgi duyduğu Uzaya Seyahat’in ilki gerçekleşti. İngiliz iş adamı Richard Branson 70 yaşında uzaya seyahat eden ilk insan ünvanını almış oldu.

Uzaya Seyahat Eden İlk İnsan Kim Oldu?

Virgin Galactic firmasının uzaya saatlik yolculukları vadeden projesi İngiliz iş adamı milyarder Richard Branson ile hayat bulmuş görünüyor. 70 Yaşındaki Branson ’un bu girişimi belki de uzay turizmi açısından bir milat olma değeri taşıyor.

Uzay Konulu İçeriklerimize Göz Atabilirsiniz
1953 Yılı Bir Bilim Adamı: “Elon Musk Mars’a Gidecek”
NASA Mars Atmosferinde Oksijen Üretmeyi Başardı

Astronot Olmak İçin Neler Yapmalıyız?

İlk Uzay Seyahati Nasıl Başladı?

Uzay aracında bulunan Branson ve diğer beş mürettebat 11 Temmuz Pazar günü sabahı bir Virgin Galactic Holdings Inc. roket uçağıyla seyahat başladı. Uzayın başladığı yer olarak kabul edilen yeryüzünden 100 kilometre yüksekliğe yaklaşık 90 dakikada ulaştı.

Yerçekimsiz ortam tecrübesini 3 ila 4 dakika yaşayan ve Dünyanın eğimine şahit olan Richard Branson ve mürettebatı ardından geri dönüş yolculuğuna başlayarak bu yolculuğu başarı ile tamamladılar.

Uzaya seyahati tamamlayarak Dünyaya dönüş aşamasında VCC Unity uzay aracından açıklamalarda bulunan Branson, Virgin Galactic ekibini kutlayarak, 17 yıllık çok sıkı çalışmanın sonucu olduğunu vurguladı.

Uzay Temalı Bilim Kurgu Filmi Önerileri
interstellar ( YıldızlarArası )
Enders Game ( Ender’in Oyunu )
The Martian ( Marslı )

İş Adamı Richard Branson’un Hedefi Nedir?

BBC kanalına konuşan Richard Branson Uzaya Seyahat’in çocukluğundan beri hayali olduğundan bahsederken, önümüzdeki 100 yıl boyunca binlerce insanın bu hayaline ulaşması için yardımcı olmak ve onların uzayın sıra dışı görkemli yüzünü görmelerini istediğini söyledi.

İlk Uzay Seyahatinin Maliyeti Ne Oldu?

Gösterişli Uzay Seyahatinin elbette yüklü bir maliyeti oldu. Yaklaşık olarak açıklanan 250bin dolar yani Türk Lirası olarak günümüzde karşılığı 2.160.000 TL gibi çok yüksek bir rakama karşılık geliyor. Günümüzde bu rakamlar ile Uzay Turizmi henüz çok uzak gibi görünse de, teknolojinin ivmesine ve bu gibi gelişmelerin olmasına bakılacak olursa karamsar olmaya gerek yok.

Sir Richard Branson Kimdir?

Sir Richard Charles Nicholas Branson 18 Temmuz 1950’de İngiltere – Londra – Blackheath ’da doğmuştur.. İngiliz yatırımcı, iş adamı ve yazardır. 1970’lerde, bugün çeşitli alanlarda faaliyet gösteren 400’den fazla şirketi kontrol eden Virgin Group’u kurmuştur.

Kaynak:  Wikipedia

Virgin Galactic Firmasını Tanıyalım

Virgin Galactic Sir Richard Branson tarafından kurulmuş, Virgin grubuna dahil şirkettir. Şirket ticari uzay yolculuğu seferleri düzenlemek için kurulmuştur.

Virgin Galactic ‘in amacı profesyonel olmayan astronotları uzay sınırı olan 100 kilometre yüksekliğe yani atmosferin dışarısına çıkartarak uzay gezisi yapmalarını sağlamaktır. Uzay Turistleri bu sayede Yerçekimsiz ortamı altı dakikaya kadar deneyimleyebilecek ve dünyayı uzaydan izleyebileceklerdir.

Kaynak: Wikipedia

Uzay sınırlarından başlayan uzay seyahatlerinin uzayın derinliklerine yol almasını sabırsızlıkla bekliyoruz. Kim bilir günün birinde yüksek sıfırlı rakamlardan bir uçak bileti ücretine bu keyiften bizlerde faydalanabiliriz.

Bilişim Durağında tekrar görüşmek dileği ile.

Bilgi ile kalın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu