Teknoloji

VoLTE Ne İşe Yarar?

Son zamanlarda gelişen iletişim teknolojisi ile birlikte piyasaya 2G, 3G, 4G ve hatta 5G kablosuz telefon teknolojileri sürülmüştür. LTE, 4G ile piyasaya sunulan ve pazarlanan yüksek hızlı kablosuz veri paylaşım standardıdır. Açılımı Voice Over LTE olan VoLTE ise bu 4G teknolojisinin bir üst seviyesi, yani günlük hayatta kullandığımız 4.5G standardıdır.

Sahip Olduğu Avantajlar Nelerdir?

Telefonunuzda VoLTE teknolojisini aktif hale getirdiğinizde aramalarınızda ileteceğiniz ve duyacağınız ses kalitesi HD seviyenin üzerinde olacaktır. Ayrıca bu teknoloji ile ses ve veri paylaşımını aynı anda yapabilirsiniz. Yani bu teknoloji ile oldukça kaliteli görüntülü konuşmalar yapmanız mümkün.

Eğer karşı tarafla olan konuşmanızda gecikme varsa, VoLTE teknolojisi sizin için bu gecikme süresini azaltacaktır. Bu teknolojinin en şaşırtıcı özelliklerinden biri ise biriyle telefonla konuşurken ona aynı anda konumunuzu, herhangi bir fotoğrafı veya bir dosyayı gönderebiliyor oluşunuzdur. Arkadaşınızla buluşmaya giderken yolda aracınız bozulduğunda ona bu durumu anlatırken hiç zorluk çekmeden konumunuzu onunla paylaşabilirsiniz.

Yararlanmak Nelere İhtiyacınız Var?

Cep telefonlarında kullanılabilen bir sistem olduğu için gereken ilk şey bir cep telefonudur. Ardından internet servisini kullanacağınız bir operatör ve sim kartına ihtiyacınız var. Daha sonrasında ise kullanmayı düşündüğünüz operatörün bu servisi sağlayıp sağlamadığını öğrenmelisiniz. İyi haber şu ki 5G servisine geçilen ülkelerde artık VoLTE servisinin kullanılmadığı operatör kalmadı. Bu yüzden rahatlıkla istediğiniz bir operatörü seçebilirsiniz.

Android Ayarlarınızı Telefonunuzda Nasıl Yapabilirsiniz?

Android telefonunuzda eğer internet servis sağlayıcınızın size bu servisi sunduğundan eminseniz yapmanız gereken ilk şey uygulamalar menüsüne girmektir. Buradaki uygulamalardan Ayarlar uygulamasına ulaşmalısınız. Bu uygulamanın menüsünde Bağlantılar bölümü bulunur. Bu bölüme girdiğinizde Mobil Ağlar kısmına ulaşarak VoLTE aramaları seçeneğini etkin hale getirin.

IPhone Ayarlarınızı Telefonlarınızda Nasıl Yapabilirsiniz?

En önemli olan şartı, yani internet sağlayıcınızın bu servisi size sağladığına emin olun. Bu servisi kullanabileceğinizden yüzde yüz eminseniz iPhone telefonunuzdaki uygulamalar bölümüne girin. Burada çark şeklinde bir resmi olan Ayarlar uygulamasını bulacaksınız. Ayarlar uygulamasında aşağıya doğru indirdiğinizde Mobil Veri ve LTE’yi Etkinleştir seçeneğini göreceksiniz. Bu seçeneği etkinleştirerek VoLTE servisinden yararlanabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu