Eğitim-Destek

Windows 10 Güncelleme Dosyaları Silme İşlemi

 Windows 10 Windows update ile güncellemesi yapıldığı takdirde bilgisayarlarınızın hafızalarında ciddi bir şekilde depolama sıkıntısı ile karşılaşırsınız. Bu sorun Windows update ile indirdiğiniz güncellemelerde güncelleme dosyalarını saklanmasından kaynaklanır. Bu durum sonucunda Windows 10 güncelleme dosyalarını nasıl silindiğini detaylı bir şekilde inceleyelim.

  Windows 10 Güncelleme Dosyalarını Silme İşlemi

 Büyük alan kaplayan dosyalar Windows update’in doğru bir şekilde çalışmasını da önler. Bu nedenle hem depolamada hem de sistem arızalarının sebebi olan güncelleme dosyalarını silme işlemi oldukça önemlidir. Aynı zamanda bu dosyaları silmek sisteme zarar verir mi sorusunun yanıtı olarak Windows update’in kendi içerisindeki sorunların nedeni ve indirilen dosyaların güncelleyemediği pek çok durumla karşılaşılabilir. Güncelleme dosyalarının birkaç defa denemelerine rağmen herhangi bir şekilde indirme işlemini gerçekleştirme imkanı tanımayan bekleyen değişiklikler adı altındaki kısım bulunur. Bu durum karşısında önceden indirilmiş Windows update güncellemelerinin dosyalarını silmek şarttır. Dosyaları silmek sisteme zarar vermez aksine sistemi daha da hızlanmasına ve daha da iyi çalışmasına neden olur.

 Windows’un Kurulu Diskini Temizleme

 Bu oldukça basit yöntemlerle halledilir. Birçok kullanıcının disk belleğini temizlemek adı altında kaybettiği yeri geri kazanması gerekir. Bu nedenle diski temizlemek şarttır. Windows 10 Güncelleme Dosyaları ve aynı zamanda geçici dosyaları belleği doldurduğu adı altında silme işlemini gerçekleştirmek için yapılacakları sıralayacak olursak;

 – Windows’un kurulu olduğu disk‘e sağ tıklayarak menü seçeneği ne gelmeniz gerekir. Daha sonra özellikler kısmına tıklayınız.

 – Sizlerin karşısına çıkacak olan ekranda diskte kullanılacak olan alan ve boş alanı görmeniz sağlanacaktır. Pencere içerisinde bulunan diski temizle işaretini tıklamanız gerekir.

 – Bu işlemin tamamlanması ardından bir süre bekledikten sonra önünüze gelen pencereden sistem dosyalarını temizle seçeneğine tıklamanız gerekir.

 – İşlemin tamamlanmasını bekledikten daha sonra gelen pencerede listelenen kutucukları tıklamanız gerekir.

 – Tüm kutucuklar işaretledikten sonra tamam seçeneğine tıklayınız.

 Bu şekilde sizler işleme tamamlanmış olursunuz ve Windows 10 da kurulu diskin üzerinde büyük bir alan elde etmiş olursunuz.

 Windows 10’da İndirilen Güncelleme Dosyalarını Silme İşlemi

 Windows 10 Güncelleme Dosyaları silerek boşaltmak istiyorsanız bunu klavyedeki imleçler yardımı ile yapabilirsiniz. Bunun için klavyenizin ayarlar kısmından gireceğiniz alanları belirleyerek indirilen güncelleme dosyalarını silme işlemini nerede ve nasıl yapılacağı hakkında bilgisayarınızdan bilgi almanız gerekir. Sizler klavyenizde Win + R tuş kombinasyonlarını izlemeniz gerekir.

 Geçici Klasör İçeriklerinde Güncelleme Dosyalarını Temizleme İşlemi

 Bilgisayarlarınızda geçici klasörlerin adı verilen Windows update‘in dosyaları indirildiğinde büyük bir alan kaplar. Bu nedenle sizler geçici dosyaları temizlemek adına geçici klasörlerin içindeki güncelleme dosyalarını temizlemeniz gerekir. Bu işlem bilgisayarınızda büyük bir alan açılır.

 Bu yazıda Windows 10’da güncelleme dosyaları nasıl temizlenir adı altında konulara değinildi. Windows 10’da depolama alanlarınızı boşaltmak için klasör içerisindeki güncelleme dosyalarını silebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu