Eğitim-Destek

Big Data Nedir?

Çağımızın fenomen terimlerinden bir tanesi olan Big Data, dilimizdeki tercümesiyle büyük veri; öncelikle genetik ve astronomi dalında dile getirilmiş bir terim olup, internetin yaşantımıza dahil olmasıyla beraber ayrı bir boyut kesp etmiş ve ayırtında olmadan genişlemesinde pay sahip olunan bir vasıta durumuna gelmiştir.

Big Data yani büyük verinin tanımına göz atmadan evvel verinin kaynaklardaki anlamına bakılması gerekir. Veri; tetkiklerden, müşahedelerden, internetten, sosyal ağdan, duyargalardan ve benzeri oldukça farklı alanlardan elde edilen umumi bir kavramı ifade eder.

Big Data Nasıl Çalışır?

Hazırdaki dataları en işe yarayan duruma getirip, işyerlerinin ve kuruluşların alıcıları ile alakalı olan fikirlerine yepyeni bir görüş açısı kazandırmayı, yeni geçitler açmayı kendine prensip edinmiştir.

  • Bu raddede en yararlı bilgiye erişmek adına Big Data’nın doktrinleriyle devinim gösterip verinin en yalın ve uygulanabilir vaziyetini ortaya çıkarmak gerekir.
  • Pek çok veri noktası kıyaslanır, verilerin birbiriyle olan bağlantıları ortaya konulur ve bu bağlantılar öğrenilmesini dolayısı ile daha yerinde hükümler verilmesini sağlar.
  • Bu malumatlar müteammim olarak, bir araya getirilen verilere müstenit yapı modelleri barındıran bir işlemle gerçekleştirilir ve akabinde benzetimler çalıştırılır.
  • Her defasında data noktalarının yerinde değişiklik yapılarak neticelerin nasıl etkilendiği takip edilir.
  • Oldukça yakın bir vakte kadar veriler, elektronik çizelgeler ya da veri tabanları ile kısıtlıydı ve tamamı çok tertipliydi.
  • Fakat devrim gelişimiyle beraber bundan sonra veri adı verilen terim çok komplike bir yapıyı belirtmeye başladı.
  • Veri şimdi fotoğraflardan veri tabanlarına, ses kayıtlarından videolara, duyarga ve yazılı metin datalarına dek her şeyi muhteva eder.
  • İşyerleri de teknolojiyi dikkatle izleyerek, bütün bu komplikasyonun çözüme kavuşturulması adına kendi yapıları temelinde Big Data’ya mevduat yapmak durumundadırlar.

Datayı belirli bölümlere ayırarak, alıcı profil tahlili ile taktiklerini saptamalıdırlar.

Big Data’nın Kullanım Alanları Nelerdir?

Tüm alanlarda kendisine yer edinen büyük verinin kullanım alanını kısıtlamak çok muhtemel görünmüyor. Müstehlik tavrını takip etmeyi arzu eden satıcılar, kreatif trendler meydana getirmek isteyen yeni firmalar, halihazırdaki durumu izah etmeye çalışan araştırmanlar ya da girişimciler olmak üzere pek çok kişi ve kurum Big Data’yı kullanır. Big Data’yı kullanan kuruluşlar ve kurumlar bu teknolojinin sağlamış olduğu pozitif katkıları kısa bir süre içinde görüyorlar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu