Teknoloji

3D Yazıcılar

3D yazıcılar uzun zamandır prototipleme çözümü olarak kullanılan yazıcılardır. Bilgisayarda gerçekleştirilen materyaller genel olarak 3 boyutlu yazıcı üretilerek prototipin başarılı olması durumunda ise seri üretime geçiliyor. Ancak günümüzde bu yazıcılar prototiplerin ötesine geçerek seri üretimde de sıklıkla tercih edilen bir yöntem haline gelmiştir. Özellikle otomotiv sektörüne bakıldığında BMW, Volkswagen ve Ford gibi büyük otomobil firmaları küçük boyutlarda ki araba parçalarının seri üretiminde söz konusu yazıcıları kullanabilmektedir. Bu kapsamda yapılan araştırmalar doğrultusunda seri üretim yapan işletmelerin %52’inin bu yazıcı türünü üretime alternatif bir yöntem olarak gördüğünü söyleyebiliriz.

Tıp Alanında 3D Yazıcılar

Tıp alanında da yoğun bir şekilde karşımıza çıkan 3 boyutlu yazıcılar pek çok soruna çözüm üretebiliyor. Doku, protez, organ, cerrahi aletler ve ilaçlar tıp alanında 3 boyutlu yazıcıların yoğun bir şekilde kullanıldığı malzemelerdir. Bunun yanı sıra diş gibi çok komplike olmayan organlar, dokular, kıkırdaklar ve hatta damarlar dahi bu yazıcılar ile üretilebilir hale gelmiştir. Çok yakın bir zamanda ilaç üretiminin yapılması mümkün olmasa da ilaç üretiminde büyük bir öneme sahip olan kapların üretimi söz konusu yazıcılar ile gerçekleştirilmektedir. Ayrıca protez üretiminde daha önce 3 boyutlu yazıcıların kullanıldığını görmüştük. Protez üretiminde bu yazıcıların kullanılması gelecekte daha fazla ürünün üretilmesi noktasında bir umut vadediyor.

Sürdürülebilir Üretim

Sürdürülebilir üretim, üretim sektörünün gelişmesi ve devamlılık sağlanabilmesi için oldukça önemlidir. Bu nokta da seri üretimde ve devamlılık isteyen üretimler de seri üretim yazıcıları dışında 3D yazıcılar da plastik hammadde kullanılmaktadır. Söz konusu hammadde yönetimi ile pek çok üretim metodu için ilham verici üretimler gerçekleştirilebilmektedir. Gelecekte seri üretim hizmetlerinde çok daha fazla yazıcı kullanılabilir olması dönüştürülebilir atıklarında tekrar kullanılmasını sağlayacaktır. Plastik maddelerin bu yazıcılar kullanılarak tekrar şekillendirilmesi ile geri dönüşümün çok daha yaygın hale gelmesi mümkün olacaktır.

Üretimi son derece kolay bir hale getiren bu yazıcıların yukarıda bahsedildiği gibi yoğun bir şekilde kullanılacağı ve farklı ürünleri rahatlıkla üreteceği günleri heyecanla bekliyoruz. Yazıcıları yerli sitelerden biri olan bu siteden inceleyebilirsiniz.

Bilişim Durağında Tekrar Görüşmek Dileğiyle.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu