Sağlıkta Teknoloji

Akıllı Hastaneler !

Sağlık alanındaki gelişmeler ile hastalara farklı yöntemler ile tedavi imkanları veriyor. Öyle ki artık otomasyon sistemlerinin de yardımı ile hastaların refahı ön planda tutularak kalite denetimleri ile sürekli mükemmelleştirilmeye çalışılıyor.

Akıllı hastane kavramı bir süredir dünyada olduğu gibi ülkemizde de konuşulmaktadır. Bu yazımızda sizlere akıllı hastane sistemlerinin otomasyon sistemleri ile etkileşimini ve oluşturulmaya çalışılan sağlık sisteminden bahsetmek istiyoruz.

Akıllı Hastane Nedir?

Birçok açıdan dijital ortamdan takip edilebilen bir kompleks yapıdır. HBYS (Hastane Bilgi Yönetim Sistemleri) sistemleri hastanelerde hastalar ve çalışanların yaptıkları-yaptırdıkları tüm işlemleri kayıt altında tutan bir sistemdir. Bir çok işlem ve istatistik bu sistem üzerinden veri madenciliği yapılarak geliştirilmek üzere hastane yöneticilerine aktarılır. İncelenen veriler geliştiriciler ile paylaşılarak daha iyi bulunmaya çalışılır.

Neden İhtiyaç Duyuyoruz ve Özellikleri

Hastanede güvenliğini sağlamak için güvenlik kameraları, hareket sensörleri, içerisinde takip cihazı bulunan hasta ve personel bileklikleri gibi zaman, mekan ve kaynak yönetimini en iyi şartlarda yerine getirmek akıllı hastane sistemleri avantajlarındandır. Ayrıca hastane içerisinde ameliyathane, yoğun bakım, hasta odası, laboratuvar, yeni doğan ünitesi gibi alanlarda oksijen oranı, ısı oranı, sterilizasyon gibi hastalar için hayati önem arz eden değerleri özel sensörler ile tespit ederek insan müdahalesi olmaksızın ya da en az insan müdahalesi olacak şekilde düzenleyen bir yapısı da vardır.

Robotik sistemler özel solüsyonlar ile tıbbi atıkları zararsız hale getirebilir. Böylece insanların maruz kalma ve bulaşma riskini azaltır. Sarf malzemelerinin kullanımını ve fire oranını tespit ve takip eden, hastane içindeki iş akışlarını optimize etmek ve farklı departmanlar arasında işbirliğini geliştirmek için süreçleri dijitalleştiren akıllı hastane sistemleri hastanelerde gereksiz harcanan insan gücü ve maddi gücü büyük ölçüde kontrol altında tutarak hasta ve çalışan refahını en üst düzeye çıkarır.

Ülkemizde ise son 10 yılda akıllı hastaneler şehir hastanelerinin de yaygınlaşması ile daha da ön plana çıkmakta. Teknolojinin her geçen gün geliştiği dünyada akıllı çözümler arasında sağlık sektörü tabi ki ilk sıralarda.

Bilişim Durağında tekrar görüşmek üzere

Sağlıkta Teknoloji Kategorimizde daha çok içerik bulabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu