Sağlıkta Teknoloji

Yaralılarda Kanı Durdurmak İçin Hızlı Yapıştırıcı

Travmatik yaralanmalar ve ameliyat yaraları gibi aşırı kanama olan, yaralıda kanı durdurmak için kısıtlı bir süresi bulunan tıp çalışanları, kanın acil olarak durdurulmasının ne kadar hayati olduğunu bilirler. Aşırı kanamalı bir dokuda kanı durdurmak oldukça zordur.

CAMBRIDGE, MA – MIT mühendisleri, midyelerin kayalara tutunmak için kullandığı yapışkan maddeden ilham alarak, hasarlı dokuları kapatabilecek ve kanamayı durdurabilen güçlü bir biyolojik yapıştırıcı geliştirdi.

Geliştirilen biyolojik yapıştırıcı, yara aşırı kanamalı olsa bile yaralı dokuya yapışabilen ve 15 saniye sonra sızdırmaz bir tampon olabilmektedir. Araştırmacılar konu ile ilgili, böyle bir yapıştırıcının travmatik yaraları tedavi etmek ve ameliyatlarda oluşabilecek kanamaların acil olarak kontrol edilebilmesi açısından oldukça önemli olduğunu belirtiliyor.

MIT’de makine mühendisliği ile inşaat ve çevre mühendisliği profesörü  Xuanhe Zhao “İnsan dokularının bu ıslak, dinamik ortamı olan zorlu bir ortamda bir yapışma sorununu çözüyoruz. Aynı zamanda, bu temel bilgiyi hayat kurtarabilecek gerçek ürünlere çevirmeye çalışıyoruz” diyor.


Akıllı Hastaneler
Ultrason Zararlı Mı ?
Tomografi Nedir?


Travmatik Yaralılarda Kanı Durdurmak Çok Önemli

Prof. Xuanhe Zhao, kanamaların yollarının bulunmasının yıllardır oldukça ihmal edilen bir konu olduğunu ve büyük bunun büyük bir sorun olduğunu belirtiyor. Yaranın kapatılması için hali hazırda dikişlerin kullanıldığını ancak yaraya dikiş uygulama işleminin oldukça zaman alan bir işlem olduğunu belirtiyor. Acil durumlarda kanamaya müdahale açısından dikiş işleminin oldukça verimsiz bir yöntem olduğundan bahsediyor.

Askeri çatışmalarda yaralanan askerlerin ve travmatik yaralanmalarda ölüm nedeni yüksek oranda aşırı kan kaybı olmaktadır. Son yıllarda kanamayı durdurabilen bazı maddeler geliştirilmiştir. Bu maddelerin kanın pıhtılaşmasına yardımcı olmaya yöneliktir. Ancak pıhtılaşmayı sağlamaları dakikalar alır ve genellikle aşırı kanamalı yüzeylerde işe yaramadıkları görülmüştür.

Prof. Xuanhe Zhao Kanı Durdurmak İçin Bir Süredir Çalışıyor

Prof. Xuanhe Zhao’nun laboratuvarı bu sorunu çözmek için çalışıyor. 2019 yılında ekibi çift ​​taraflı bir doku bandı geliştirdi ve cerrahi kesileri kapatmak için kullanılabileceğini gösterdi. Bu band üretilirken örümceklerin avlarını yakalamak için kullandıkları yapışkan malzemeden ilham alındı. Bakınız İlgili Çalışma.

Üretilen bu bant, yüzeyinden suyu neredeyse anında emebilen ve yapıştırıcının yapışabileceği küçük bir parçayı temizleyen polisakkaritler içerir. (Polisakkaritler, birden çok ve ayrı monosakkaritin glikozit bağı aracılığı ile birleşmesiyle meydana gelen kimyasal maddelere verilen isimdir.)

Araştırmacılar daha iyi sonuçlar için tarih boyunca yaptığı gibi yeniden doğadan ilham almaya karar verdi. Bu kez dikkatlerini çeken tutunulması oldukça zor olan gemi gövdeleri, büyük balıklar ve kayalar gibi ıslak ve kirli yüzeylere yapışabilen küçük midyelere odaklandılar.

Süper Hızlı Tıbbi Yapıştırıcının Ortaya Çıkması

Yapılan araştırmada midye tutkalı ile ilgili bulgular, tutkalın benzersiz bir bileşime sahip olduğunu ortaya çıkarttı. Midyelerin tutunmasını sağlayan yapışkan protein molekülleri, suyu ve yüzeydeki kirleri iten bir yağda asılı kaldığı ve yapışkan proteinlerin yüzeye sıkıca yapışmasını sağladığı keşfedildi.

MIT ekibi, önceki çalışmaları ve midye tutkalından ilham alınarak yapılan çalışma sonucunu bir araya getirerek fareler üzerinde yapılan deneylerde hızlıca kanı durdurmak için ürettikleri maddenin uygulanmasından 15 ile 30 saniye içinde bölgeye hafif bir basınç uygulandığında yapıştırıcının sertleştiği ve kanamanın durduğu gözlendi.

Tıbbın oldukça gelişmesine rağmen hızlı bir şekilde yaralı bölgedeki kanı durdurmak konusunda yeterli çalışma yoktu neyse ki bu süper hızlı yapıştırıcının önemli bir eksikliği gidermesi an meselesi gibi duruyor. Yine de temkinli yaklaşmakta fayda var teknolojinin kullanılabilmesi için daha çok test yapılması gerekiyor.

Kaynak ve Daha Fazla Bilgi
https://www.eurekalert.org/news-releases/924743

Sağlıkta Teknoloji kategorimizden bu alanda daha çok içerik bulabilirsiniz.

Bilişim Durağında tekrar görüşmek üzere.

Bilgi İle Kalın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu