Biraz Yardım İyi Olur

YouTube Reklamı Nasıl Verilir?

İnternette video denilince akla ilk gelen YouTube oluyor. Pek çok yayıncı YouTube Reklamı Nasıl Verilir? sorusunu soruyor. Google’ın satın almış olduğu YouTube reklam içinde oldukça önem arz ediyor. YouTube’un reklamları ile sergilediğiniz ürünleri ve hizmetleri iyi kurgulayarak hedef kitlenize rahatlıkla sunabilirsiniz.

Popüler kültür için önemi gittikçe artan YouTube’da reklamlar da videolarınız için gerekli bir hal aldı. Peki, YouTube reklamcılığı nedir ve YouTube Reklamı Nasıl Verilir? konusunu inceleyelim.

PDF Şifresi Nasıl Kaldırılır?
LemonDuck ve LemonCat Malvare Tehditleri

Youtube Kids Nedir?

YouTube Reklamcılığı Nedir?

Google Ads ile gerçekleştirilen YouTube reklamcılığı, video içerikleriniz veyahut arama sonuçları doğrultusunda reklam oluşturmanın bir yolu olarak karşımıza çıkıyor. Böylelikle kullanıcı erişimlerinizi üst düzeylere ulaştırabiliyorsunuz.

YouTube Reklamı Nasıl Verilir?

YouTube’da reklam verebilmek için belirlenmiş adımlar mevcuttur. Bu adımları gerçekleştirmeniz halinde kolaylıkla reklamları sergileyebilecek ve bu durumdan fayda sağlayabileceksiniz. Bu adımları alt başlıklar halinde açıklayacağız.

YouTube Kanalı ile Google Ads Hesabı Oluşturmak

Hesaplarınızın iki platformda da aktif halde olması gerekiyor.

Bu platformalar:

  • YouTube
  • Google Ads platformlarıdır.

Genel olarak çoğunluk bu hesapları aktif şekilde kullanıyor. Eğer ki bu hesaplarınız mevcut değilse ilk adımınız bu hesapları açmanız olacaktır.

Reklamları Yükleme

Profillerinizi oluşturup hesaplarınızı aktif konuma getirdikten sonra, video reklamınızı belirleyerek YouTube’a yüklemelisiniz.

Videonuzu yüklemeniz ile birlikte başlık veya açıklamalar ekleyerek bilgi verebilir bunun yanı sıra videonuzu kimlerin görmesini hedefliyorsanız (herkese açık, gizli, liste dışı şeklinde) ayarlamasını yapabilirsiniz.

Yeni Bir Kampanya Oluşturma

Yeni bir kampanya için izlenecek adımlar şu şekilde olacaktır:

  • YouTube’u bırakarak Google Ads hesabınıza girmeniz gerekiyor. Hesabınızdan yeni bir kampanyayı oluşturabileceksiniz. YouTube’da https://youtube.com/yt/advertise/tr/ adresine giriş yapmanız gerekecek. Bu adres ile karşınıza çıkan sayfada “Hemen Başlayın” butonuna tıklamanız halinde, YouTube’un reklam sayfası açılacaktır.
  • Öncelikle YouTube videonuza ait URL’yi eklemeli ve reklamınızın gösterilmesini talep edeceğiniz yer ile ilgili size uygun olanı seçmeniz gerekiyor. YouTube haricinde reklamlarınızın gösterilmesini istemediğiniz takdirde iş ortağı siteleri seçeneğini tercih etmemelisiniz. Sonrasında ise reklamınızı görüntülemekte olan kullanıcıları yönlendireceğiniz yere ait URL’yi eklemelisiniz.
  • Hedef kitlenize ulaşabilmeniz için müşterilerinizin çoğunluğuna ait bölgeleri ve konuştuğu dilleri seçerek bir diğer adıma geçmeniz gerekiyor.
  • Müşterilerinizin ebeveynlik durumları, yaşları ve cinsiyetlerini belirlemeniz ile birlikte bir önceki adımla ulaşmayı hedeflediğiniz kitlenizi detaylı duruma getirebilirsiniz.
  • Kesinlikle özel ilgi alanları bulunan kullanıcılarınıza ulaşmayı talep edip etmediğinizi de belirlemelisiniz. İstediğiniz kullanıcılara ulaşmanız için birçok yol mevcut, uygun olanları tercih edebildiğiniz gibi ilgi alanlarını geniş tut seçeneğini de tercih edebilirsiniz.
  • Önemli bir diğer konu ise ne kadar ücret harcamak istediğinizi belirlemenizdir. Belirlenen bütçenizin harcanması halinde YouTube reklamınızı direkt olarak kesecektir. Sadece video reklamınızın 30 saniyesi (bir diğer durum, 30 saniyeden kısaysa tamamı olur) izlenebilmesi veyahut reklam ile etkileşim kurulması hususunda ödeme gerçekleştirirsiniz. Hemen sağ tarafta ise reklamınızın haftalık tahmin olarak gösterim sayıları, görüntüleme durumları ve görüntülemeden ötürü ödenecek tutarı gözlemleyeceksiniz.
  • Bu adım ile karşınıza reklamınızın kontrol kısmıyla alakalı ekran çıkacak, çıkan ekranda kampanyanızı detaylıca inceleyebilirsiniz. İstediğiniz şekilde olduğundan kesinlikle emin olmalısınız.
  • Sonuncusu ise ödeme yönteminizi seçmeniz ve ödeme ile ilgili bilgilerinizi girmeniz olacaktır. Bunları teker teker uygulamanız ile reklam kampanyanız hazır hale gelecektir.

Adımları doğru ve titizlik ile uygulamanız halinde rahatlıkla reklam kampanyalarınızı gerçekleştirebilir ve birçok etkileşim ile karşılaşmanızı sağlayabilirsiniz.

Umarız YouTube Reklamı Nasıl Verilir sorunuza cevap olmuşuzdur.

Biraz Yardım İyi Olur İçerikleri İçin Burayı Tıklayınız.

Bilişim Durağında tekrar görüşmek üzere.

Bilgi ile kalın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu