Biraz Yardım İyi Olur

Çizgi Roman ve Karikatür Hazırlama Programları

Karikatür hazırlama programı öğrencinin gelişimine fayda sağlayacak hatta bu işi eğlenceli hale getirmeye yarayacak niteliktedir. Eğlenerek yapılan bir etkinliğin her zaman faydalı sonuçlar doğurduğu söylenebilir. Öğrenciler de online karikatür yapma siteleri ile hayal dünyalarının ürünlerini rahatlıkla ortaya koyabileceklerdir. Böylece oluşturdukları çizgi roman ve karikatürlerle yepyeni hikâyeler üretebileceklerdir.

Online Eğitimde Kullanılabilecek 2 Farklı Çizgi Roman ve Karikatür Hazırlama Programı

Önereceğimiz 2 muhteşem karikatür hazırlama programı , öğrencilerin hikâyelerini destekler nitelikte birçok görsel bulunmaktadır. En uygun olduğunu düşündükleri görsellerle, tasarladıkları yazılar birleştiğinde ortaya oldukça tatmin edici ürünler koyabileceklerdir. Karikatür yapma programı online bir şekilde, öğrenciye hem hikaye, hem çizgi roman hem de karikatür oluşturabilme imkanını sunmaktadır.

PIXTON

PIXTON
Çizgi Roman ve Karikatür Hazırlama Programları 6

Pixton çizgi roman ve karikatür oluşturmanıza yarayan bir karikatür hazırlama programı. Öğretmenler için, konu eğlenceli hale getirerek ve mizah yaparak anlatıldığında hem anlaşılması daha kolay olacak hem de akılda kalıcılığı artmış olacaktır. Oluşturulan karikatürlere konuşma balonları ve hazır karikatür şablonları eklenerek çok daha renkli içerikler üretilebilmektedir.

Pixton karikatür hazırlama programı kullanımı, ilk 15 gün için ücretsizdir. Fakat bir öğretmen olarak bu programı kullanmayı düşünüyorsanız, ücretlendirmesi oldukça düşüktür. Programa kolay bir şekilde kayıt olunmaktadır. Bir e-posta adresiyle ya da Edmodo, Office 365 ve Google hesabıyla rahatlıkla kayıt olunabilmektedir. Bilgilerinizi girdikten sonra e-posta hesabınıza gelen bağlantıya tıklayarak programa giriş yapabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra Öğretmenler kısmına tıkladığınızda program birkaç kayıt bilgisi istemektedir. Programa girildiğinde ilk olarak ekranda bilgilendirme amaçlı bir tanıtım videosu çıkmaktadır. Dilerseniz bu videoyu izleyerek dilerseniz 15 günlük deneme süresince kullanarak bilgi edinebilirsiniz.

Ana menü kısmında sınıflar, çizgi romanlar ve hesabınızla ilgili bilgiler bulunmaktadır. Bu karikatür hazırlama programı , öğretmenler için ödev verebilme imkanı da sunmaktadır. Oluşturduğunuz sınıflar ve ekledikleri öğrenci listelerine ödev gönderilmektedir. Çizgi roman oluşturma paneline gelindiğinde oluşturulacak çizgi roman için bir format seçilmesi gerekmektedir. Daha sonra panel boyutunuz için bir ekran seçmeniz istenmektedir.

1 1
Çizgi Roman ve Karikatür Hazırlama Programları 7

Panelinizin başlığını ve açıklamalarını düzenleyeceğiniz bir seçenekler bölümü de bulunmaktadır. Seçtikten sonra da program bir bulut modeli seçmeniz için yönlendirmektedir. Bu modeller acemi veya gelişmiş kategori olarak ayrılır. Birini seçtikten sonra panelinize boş karikatür doldurma, karakterler ve konuşma balonları eklemeye başlayabilirsiniz.

Ayrıca resim ve şekil de ekleyebilir, arka planınızı zevkinize göre değiştirebilirsiniz. Panelin çerçeve ayarlarını, dekor ayarlarını ve ekran ayarlarını yapabilirsiniz. Ayarları yaptıktan sonra panelinizi daha sonra tekrar işlem yapmak üzere geçici olarak kayıt edebilirsiniz. Çizgi romanı oluşturduktan sonra yayınla kısmına tıkladığınızda isim ve dil ayarlarını yaparak kaydederek yayınlayabilirsiniz.

Bu muhteşem çizgi roman yapma programı ile hazırlanan çizgi romanları Twitter, e-posta ve kendi Web sayfanızda paylamanız da mümkündür. Çizgi romanınızın çıktısını alabilir veya indirebilir ve bastırabilirsiniz. Görsellik ve eğlenceye yer verdiği için öğrencilerin oldukça ilgisiniz çekmektedir. Bu sayede konuyu yalnızca okuyarak ve dinleyerek değil keyif alacakları şekilde derse katılarak daha iyi kavramalarına yarar.

Öğrenciler için yazma becerisi kazanmanın büyük önemi vardır. Çünkü en çok eksiklik bu yönden yaşanmaktadır. Karikatür hazırlama programı , yazma becerisi kazanmalarına da büyük oranda katkı sağlamaktadır. Ayrıca mizah da yapabilecekleri bir konuya daha çok hakim olmayı isteyecekler ve öğrenme kolaylaşmış olacaktır.

Programda Türkçe dil seçeneği bulunmaktadır. Ayrıca karikatür hazırlama programı android telefon ya da tabletlere uygulama olarak indirilebilmektedir.  

STORYBOARD THAT

sbt pd image
Çizgi Roman ve Karikatür Hazırlama Programları 8

Storyboard That karikatür hazırlama programı pc üzerinden kendi karakteriniz seçerek çizgi roman, karikatür veya hikâye oluşturabilme imkanı sunmaktadır. Eğitim alanında oldukça faydalı olan programlardan biridir. Öğretmen, bir hesap açarak sanal sınıf oluşturabilmektedir. Oluşturduğu bu sanal sınıfta öğrencilerle beraber grup etkinlikleri yapabilir. Öğrenciler ise bireysel bir hesap açarak kişisel çalışmalarını ortaya koyabilmektedir.

Programın 14 günlük ücretsiz deneme sürümü bulunmaktadır. Ancak daha sonrası için program ücretlidir. Ana sayfada kayıt olmadan hikâye oluşturmanıza yarayacak bir kısım bulunmaktadır. Ücretlendirme kısmına tıkladığınızda ise karikatür hazırlama programı ücret tarifelerine erişebilirsiniz.

Ücretsiz deneme kısmında 3 seçenek bulunmaktadır. Bunlar; Öğretmenler için, İş için, Film için seçenekleridir. Öğretmenler için olan kısma tıklandığında farklı branşlar için örnekler bulunmaktadır. İş için kısmında, kurumsal firmalar ve proje yapımlarında programın nasıl kullanıldığıyla ilgili bilgiler bulunmaktadır. Film için kısmında ise iş, okul veya başka planlarınız için nasıl film veya video hazırlamanız gerektiğine dair bilgilendirme bulunmaktadır.

2 1
Çizgi Roman ve Karikatür Hazırlama Programları 9

Programa kayıt olduktan sonra ise ekrana ilk olarak bir tanıtım videosu gelmektedir. Videoyu geçtiğinizde ana sayfaya yönlendirilirsiniz. İlham kaynağı adlı kısımdan hazırlayacağınız hikâyelerle karikatür çizimi ile ilgili yardım alabilirsiniz. Programda öğretmenler için hazır halde bulunan ders planı örnekleri ve raporlar bulunmaktadır. Hesabınıza başka bir kullanıcı ekleyebilirsiniz. Programda daha önceden yapılmış etkinlik örneklerine ulaşabileceğiniz bir kısım da bulunmaktadır.

Kitabınızı oluşturmaya başladığınızda ise ilk olarak bir arka plan seçmeniz gerekmektedir. Arka plan çeşitliliği oldukça fazladır. Hazır arka planlardan birini seçebilirsiniz. Seçtikten sonra sürükleyerek panelinize kolaylıkla ekleyebilirsiniz. Karakterler kısmından seçtiğiniz konuya en uygun olan karakteri zevkinize göre seçebilirsiniz.

Konuşma balonları kısmından ise istediğiniz balon şeklini seçebilirsiniz. Hikâyenize farklı şekiller ekleyebilmeniz için de ayrı bir kısım bulunmaktadır. Oluşturduğunuz içeriğe bilgisayarınızda kayıtlı olan bir resmi de yükleyebilirsiniz. Ayrıca Hücre ekle, Hücre taşı kısımlarından panelinize hücre ekleyebilirsiniz. Filters adlı kısımdan karakterinize en uygun olan yüz ifadesini ve duruşu ekleyebilirsiniz.

Eklenen öğelerin üzerinde renk, görünüm gibi değişiklikler yapmak mümkündür. Bir başlık ve açıklama da ekleyerek panelinizi kaydedebilirsiniz. Dilerseniz kaydettiğiniz panelinizi yazdırabilir, resim ya da sunum olarak indirebilir ve video şeklinde gösterebilirsiniz. Bu film şeklinde hikâye hazırlamaya yarayan çizgi roman ve karikatür hazırlama programı, öğrencinin kişisel bir ürün tasarlamasına yardımcı olmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu