Bilişim Kültürü

Kaliteli Bilim Kurgu Kitapları

Günümüzde henüz kullanılmayan teknoloji ve henüz bilinmeyen bilim ögelerinin kullanıldığı bilim kurgu kitapları , yakın ya da uzak geleceği anlatan hikayelerin anlatıldığı kitaplardır. Bu konuda ilk akla gelen isim elbette ki bilim kurgu romanlarının ilk örneklerini veren Jules Verne’dir. Oldukça sürükleyici kitaplar olan bu bilim kurgu kitapları , hayal dünyanızın gelişimde büyük rol oynar.

Mutlaka Okunması Gereken Bilim Kurgu Kitapları

Yapılan araştırmalar sonucunda bilim kurgu kitapları okumak stres ve kaygılarla baş edebilmemizi sağlıyor. Alternatif bir dünyayı okumak, gerçek dünya üzerinde daha çok düşünme ve fikir yürütmeye sebep oluyor. Bu sayede gerçek hayatta karşılaşılan sorunlarla baş edebilmek daha kolay hale geliyor. İşte kitaplığınızda mutlaka olması gereken ve dünyaya bakış açınızı değiştirecek okunması gereken bilim kurgu kitapları !


BİLİM KURGU SEVERLERİN İLGİSİNİ ÇEKECEK FİLMLER
The Martian ( Marslı ) – 2015
interstellar ( Yıldızlar Arası ) – 2014
Enders Game ( Ender’in Oyunu ) – 2013


1. Fahrenheit 451 – Ray Bradbury

Hiç şüphesiz bilim kurgu kitapları öneri verileceği zaman, Fahrenheit 451 en başta gelenlerdendir. En muhteşem distopyalardan birinin anlatıldığı kitap, bir devletin düşünce özgürlüğüne karşı baskısının en etkileyici biçimde okuyucuya anlatıldığı bir şaheserdir. Montag, bu baskıyı edebiyat ve felsefe sayesinde bir uyanış yaşayarak fark eder.

Daha önce yaşadığı hiçbir günü sorgulamadan geçiren Montag, bir itfaiyecidir. Yaşadığı her günü eşiyle beraber televizyonlarla dolu bir odada geçirir. Ancak hayatının değişmesi komşusuyla tanışmasıyla başlar. Kitapların önemini bu sayede fark eder ve hayatını sorgulamaya başlar. Sürükleyici kitaplar arasında yirminci yüzyılın başyapıtlarından biri sayılan kitap, mutlaka okunması gereken kitaplar arasında ilk sıralardadır.

2. Denizler Altında Yirmi Bin Fersah – Jules Verne

En iyi fantastik kitaplar arasında bir diğer kitap ise bu türün ilk örneklerini veren yazar Jules Verne’in muhteşem eseri Denizler Altında Yirmi Bin Fersah. 2014 yılında basılmış olan kitap, özellikle denizin altında yaşayan canlıları sevenlerin bayılacağı türden. Oldukça sürükleyici ve akıcı anlatımıyla okuyucuyu hemen içine çeken, ayrıca çocukların da bayılacağı tarzda bir kitap.

Profesör Aronnax ile arkadaşları denizlerin altında olağanüstü bir macera yaşar. Bu sayede denizin altındaki pek çok sırrı ortaya çıkarırlar. Bu keşifleri okudukça düşsel bir yolculuğa çıkacak, yazarın düş gücüne ise hayran kalacaksınız.

3. Dünyanın Merkezine Yolculuk – Jules Verne

Jules Verne’in yazdığı bilim kurgu kitapları arasında kendine hayran bırakan bir kitap olan Dünyanın Merkezine Yolculuk, sürprizlerle dolu bir maceraya sürüklenmenizi sağlayacak. Axel, amcası ile birlikte jeoloji ve madenbilimi alanında çalışır. Yine amcasının yanında çalışan Graüben adlı gen kıza aşık olur. Amcasının bulduğu bir el yazmasındaki şifreyle hayatları değişmeye başlar.

El yazması haritada, İzlanda’nın sönmüş yanardağ kraterlerinin dünyanın merkezine açıldığı anlatılmaktadır. Bu heyecana kapılarak İzlanda’ya giderler ve muhteşem bir macera yaşamaya başlarlar.

4. 1984 – George Orwell

George Orwell’ın kült romanlarından biri olan 1984 istisnasız herkesin okuması gereken muhteşem bir başyapıttır. Kitabı okuduktan sonra hayata bakış açınızı değiştirmeyi garanti eden kitap, aslında yazarın bir kabus senaryosudur. Ancak bu senaryonun akışına kendiniz bir kere kaptırdıktan sonra bir daha asla eskisi gibi düşünemeyeceksiniz.

Pek çok bilim kurgu kitapları bir ütopyadan bahseder ancak bu ütopya her ayrıntının incelikle kurgulandığı ve kendinizi kitabın içinde yaşıyormuşsunuz gibi hissetmenizi sağlıyor. Yazar, zihnin kontrol altına alındığı ve tüm özgürlüklerin kısıtlandığı bir dünyanın kapılarını bazı şeyleri daha iyi kavramanızı sağlayabilmeniz için açıyor.

5. Cesur Yeni Dünya – Aldous Huxley

Kitap, okuyucuyu 632 yılına götürüyor. Bu dünyadaki cesur insanlar, cemaat, istikrar ve özdeşlik yazan kapıların ardında üretilmektedir. Kadınların gebe kalması yasaktır ve annelik ve babalık bu dünyada ayıp sayılmaktadır. İnsanlar uykuda eğitim yöntemi ile bir şeyler öğrenir ve herkes mutludur.

6. Otostopçunun Galaksi Rehberi – Douglas Adams

Diğer bilim kurgu kitapları arasından farklı konusuyla ayrılan kitap, Arthur ve Ford’un gizemli yolculuğunu anlatıyor. Seri olan kitapta hem esprili bir anlatım hem de güldürürken düşündüren bir hava mevcut. Absürt bağlantılar ve komik diyaloglar sayesinde eğlenerek okuyacağınız muhteşem bir kitap.

7. Zaman Makinesi – H. G. Wells

Oldukça kısa olan roman, yazarın ilk olarak okul gazetesinde yayınlanan öyküsünden hareketle yazdığı bir kitaptır. Zaman Makinesi yayınlandığı günlerden beri bilim kurgu kitapları arasında önde gelen kitaplar arasında yer almıştır. Politik göndermelerle dolu bir distopyayı anlatan kitaptaki derin saptamalar, bazı şeyleri sorgulamanızı sağlayacak. Zaman makinesinde seyahat etme fikri bir kere bile olsa aklınızdan geçtiyse bu kitabı mutlaka okumalısınız.

8. Dune – Frank Herbert

Yine bir seri olan Dune kitapları, okuyucular tarafından en iyi bilim kurgu kitapları arasından birinci seçilmiştir. Yazarın yarattığı ilginç evren okuyucuda bir merak unsuru uyandırıyor ve sürükleyici anlatımıyla unutulmazlar arasında yer alıyor.  Bilim kurgu kitapları ile tanışan her okuyucunun yolu mutlaka Dune ile kesişmektedir.

9. Kadınlar Ülkesi – Charlotte Perkins Gilman

Gilman, her ütopik hikayede olduğu gibi Kadınlar Ülkesi kitabında, politik ögelere yer vermiştir. Ancak Kadınlar Ülkesi, erkek ütopyalarını anlatan diğer kitaplardan pek çok yönüyle ayrılmaktadır. Kitapta kadınlara yönelik cinsiyet ayrımcılığına dikkat çekilir. Ayrıca pek çok feminist ögeler de bu kitapta yer almaktadır. Kitapta anlatılan ülkelerde, rekabet, cinsiyet ayrımcılığı, cinsiyete dayalı iş bölümü, savaş, halkın yoksul olması, dış düşmanlar gibi kavramlar bulunmaz.

10. Frankenstein – Mary Shelley

Bilim kurgu denince ilk akla gelenlerden olan Frankenstein, genç bir bilim insanının, Frankenstein’in ceset parçalarını birleştirerek bir yaratık oluşturmasıyla başlar. Uzun çalışmalar sonucunda yaratığa can veren bilim insanı, nazik ve iyi bir canavar yaratmıştır. Fakat daha sonra toplumun zulmü yüzünden bu canavar acımasızlaşmaya başlar. Onu yaratan ve daha sonra terk eden bilim insanından intikam almak ister.

Ancak yaratıcı yarattığı için suçlu mu? Yoksa canavar yalnız kalmaya mahkum edildiği için intikam alma fikrinde haklı mı? Tüm bunlara karar vermek okuyucunun elinde. Bilim kurgu romanları okumayı seviyorsanız Frankenstein’ı mutlaka okumalısınız.

Bilim kurgu romanlarına ulaşabileceğiniz bir kaç adres. D&R , bkmkitap

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu