Bilişim Kültürü

Evde Çalışanlar için Motivasyon Önerileri

Evden çalışmak her ne kadar kulağa hoş gelse de aslında hiç de göründüğü kadar kolay değildir. Zira ev ortamında sürekli dikkatinizi dağıtan ve motivasyonunuzu düşüren birtakım olaylar meydana gelmektedir. Motivasyonu düşen bir kişi işe ne yazık ki çalışma hayatında istediği verimi vermemektedir. Bu nedenle evden çalışanlara motivasyon önerileri sunmak büyük önem arz ediyor.

Çalışma ortamı ne kadar iyi ve sessiz ise kişilerin hem motivasyonu yükselecek hem de işe olan ilgisi artacaktır. Peki, motivasyon yükseltecek çalışma ortamı nasıl olmalıdır? Gelin Evden çalışanlara motivasyon önerileri de sunan bu yazımızı inceleyelim.

5 Adımda Motivasyon Yükseltecek Çalışma Ortamı Kurmak

Daha verimli bir şekilde çalışmak için evde bulunan çalışma ortamını mutlaka titizlikle düzenlemelisiniz. Yapacağınız birkaç ufak değişiklikle hem motivasyonunuzu yükseltebilir hem de işe olan ilginizi arttırabilirsiniz.

light bulb 3104355 1920
Evde Çalışanlar için Motivasyon Önerileri 3

Motivasyonunu düşüren renklerden uzak durabilir, konforunuzu azaltan mobilyalardan arınabilir ve çalışma masanızı düzenleyerek son derece kolay bir şekilde kaliteli bir ortama kavuşabilirsiniz. İşte, %100 motivasyon için Evde Çalışanlara İdeal Çalışma Ortamı önerileri

İşte Evden Çalışanlara Motivasyon Önerileri

1.      Renk Seçimi Önemli

Evde çalışma ortamı için renk seçimi son derece önem arz etmektedir. Motivasyonunuzu arttırabilmek için renk seçimini mutlaka doğru bir şekilde yapmalısınız. Uzmanlara göre çalışma odanızda olması gereken renkler siyah, beyaz ve yeşildir. Siyah renk dikkat dağınıklığını engellemekte, beyaz renk ise ufkunuzu açmaktadır.

Tüm bunların yanı sıra çalışma odanızda yeşil renk de kullanabilirsiniz. Yeşil, güven veren bir renktir. Ayrıca, rahatlatıcı bir etkisi de bulunmaktadır. Ayrıca, mavi rengi de tercih edebilirsiniz. Özellikle stresli bir ortam da çalışıyorsanız mavi renk sayesinde sakinliğiniz artabilir ve verimliliğiniz yükselebilir.

2.      Çalışma Ortamı İçin Temiz Hava Şart

Mesleki yaşamınızda ideal çalışma ortamı nasıl olmalıdır sorusu, hiç kuşkusuz herkes tarafından sorulmaktadır. Uzmanlara göre verimliğinizi arttırabilmek için çalıştığınız yerin mutlaka havadar olması gerekmektedir. Havadar bir ortama sahip olabilmek için bulunduğunuz konumun pencerelerini açabilirsiniz.

Açtığınız pencereler sayesinde hem bulunduğunuz alana temiz hava girecek hem ruhunuz dinlenmiş olacaktır. Ayrıca, çalışma odasına bitkiler vererek de ruhunuzu dinlendirebilir ve motivasyonunuzu hızla yükseltebilirsiniz.

3.      Konfor, Motivasyon İçin Olmazsa Olmazdır

Rahat ve ferah bir ortamda çalışmıyor iseniz ne yazık ki motivasyonunuz hızla düşecek ve zaman içerisinde verimliğinizi kaybedeceksiniz. Bu tip durumlarla karşılaşmamak için mutlaka rahat bir koltuk edinmeli ve ferah bir ortama kavuşmalısınız.

Tüm bunların yanı sıra bel ve sırt ağrılarından korunmak için de mutlaka 90 derecelik bir açıya sahip sandalyeleri tercih etmelisiniz. Fakat, 90 derecelik bir sandalyeyi tercih ederken 120 derecelik yüksekliği de ihmal etmemelisiniz. Gerekli yüksekliğe sahip olmayan sandalyeler nedeniyle ilerleyen zamanlarda görme sorunları ile karşılaşabilirsiniz.

4.      Aksesuarlar Dikkat Dağıtabilir

Ergonomik çalışma ortamı için konforun öneminden sizlere bahsettik. Tüm bunların yanı sıra birde sizlere aksesuarların öneminden bahsetmek istiyoruz. Bulunduğunuz konumda aksesuar ne kadar fazla ise dikkat dağınıklığınız o kadar fazla olacaktır.

Ayrıca, aksesuarlar nedeniyle motivasyonunuzu kaybedebilir ve verimliğinizi de düşürebilirsiniz. Bu tip sorunlar ile karşılaşmamak için mutlaka sade bir çalışma odasını tercih etmeli ve bulunduğunuz yeri fazla eşyalardan ayıklamalısınız.

5.      Tahta Kullanımı Motivasyonunuzu Arttırabilir

%100 Motivasyon için evden çalışanlara çalışma ortamı tavsiyeleri listemizde tahta da bulunuyor. Bulunduğunuz odaya beyaz bir tahta asabilir ve yapacağınız işleri buraya not edebilirsiniz. Asacağınız bu tahta sayesinde hem işlerinizi kolaylıkla takip edebilir hem de verimliğinizi arttırabilirsiniz.  Tüm bunların yanı sıra tahtanın boş alanlarına da güzel sözler yazarak motivasyonunuzu yükseltebilirsiniz.

Bonus: Sessiz Ortam

Home Office çalışma düzenine alışmakta zorlananlar için bonus önerimiz var! Çalışma ortamınızın mutlaka sessiz olması önemlidir. Sessiz bir ortam sayesinde verimliliğinizi en üst düzeye çıkarabilir ve ek motivasyon sağlayabilirsiniz. Sessizliğin yanı sıra dikkat dağıtan aktivitelerden durarak başarılı bir çalışma ortamına sahip olabilirsiniz.

Çalışma ortamı listesini sizler için özel olarak hazırladık. Sizlerde hazırladığımız bu listeyi inceleyerek motivasyonunuzu kolaylıkla arttırabilirsiniz. Ayrıca, bu listedeki içerikleri uygulayarak verimliğinizi de yükseltebilir ve başarılı çalışma hayatına giriş yapabilirsiniz. Başarılı bir çalışma ortamı için tek yapmanız gereken, bu listeyi eksiksiz bir şekilde uygulamaktır.

İncelemek adına güzel bir kaynak Wikipedia 5S

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu