Uzay Bilimi

Ay Dünyaya Daha Yakın Olsaydı Ne Olurdu?

Ay Dünya’ya aniden iki kat daha yakın olsaydı, etkisi Ay’ın yerçekimi kuvvetinin ani artan gücü nedeniyle enerji dalgaları gezegenimizde yankılanırdı.  Gezegenimizde yankılanan bu enerji dalgaları çok şiddetli olacak ve buda yer kabuğunu etkileyecektir. Bu da daha fazla Deprem ve Volkanik patlamaların oluşmasına neden olur.

Ay Dünyaya Daha Yakın Olsaydı

Ay Dünyaya daha yakın olsaydı, Gezegenimizin kabuğu yerçekimi etkisinden dolayı büküleceğinden Dünyanın dönüş hızı yavaşlardı. Bükülmenin asıl nedeni, Ayın oluşturduğu yerçekiminin gelgit sırasında okyanus tabanı ile su arasındaki sürtünmenin dünyanın dönüş hızını yavaşlatmasıdır.

Dünya’nın dönüşünün her yüzyılda saniyenin binde biri oranında yavaşlar. Ay dünyaya uzaklığının yarısı kadar uzakta olsaydı, Dünya’nın dönüşü daha da yavaşlayacak ve dünler çok daha uzun olacaktı.

Uzay Bilimi Kategorisine Ait Bu İçeriklere Göz Atmak İster Misin?
NASA Mars Atmosferinde Oksijen Üretmeyi Başardı
Astronot Olmak İçin Neler Yapmalıyız?
Dünya Nasıl Oluştu ?

Starlink Uyduları
Çin Uzay İstasyonunda 1000 Bilimsel Deney Yapacak

Ay Dünyaya İki Kat Daha Yakın Olsaydı Ne Olurdu?

Ay dünyaya iki kat daha yakın olsaydı, Ani depremler, volkanik patlamalar, günlerin uzaması ve yüksek gelgitler olurdu. Bütün bu felaketlerden sonra hayatta kalabilmemiz mümkün olsaydı, daha sık güneş tutulması görebilirdik. Çünkü Ay gökyüzünde daha geniş bir alanı kaplayacağı için Güneş’in önünden daha sık geçecekti.

Bu Senaryonun Gerçekleşmesi Ne Kadar Mümkün?

Yeterince büyük bir nesne (meteor) Dünya ve Ay’ın yakınından geçerse ve düşük bir olasılık olsa da bu durum Ay’ın bize daha da yakınlaşmasına neden olabilir. Büyük  bir asteroit Dünya ve Ay’ın yanından doğru zamanda ve doğru yerden geçmesi, muhtemelen Ayı bize doğru iterdi. Ancak bu durum gerçekleşse bile, Ay’ın bize iki kat daha fazla yaklaşması uzun yıllar alırdı. Bu yüzden Ay Dünyaya daha yakın olsaydı Dünya etkileri hemen hissetmezdi.

Etkinin yavaş yavaş hissedilmesi ise canlıların bu etkilere uyum sağlaması ile sonuçlanacaktı. Örneğin günlerin yavaş yavaş uzaması nedeni ile avcı hayvanlardan kaçışı zorlaşan hayvanlar daha iyi saklanmanın yollarını geliştirmek zorunda kalacaklardır.

Uzay Bilimi ile ilgili daha çok içerik için buraya tıklayınız.

Bilgi ile kalın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu