Uzay Bilimi

Nebula Nedir?

Nebula Nedir? ; Latince bir kelime olup “bulut” anlamı taşımaktadır. Nebula yani bulutsular uzay boşluğunda bulunmakta olan ve çok geniş bir alana dağılmış olan bir toz ve de bir gaz bulutudur. Yapılan araştırmalar bize nebulaların azot , oksijen, helyum, hidrojen ve diğer iyonize gazlardan oluştuğunu göstermektedir. Galakside bulunan toz bulutları ve kümülatif gaz galaksinin temel komponentidir. Genellikle nebulalar gezegen sistemleri ve yıldızlarla bağdaştırılır.

Nebula Nedir ve Nasıl Oluşur?

Bir nebula oluşmadan önce bir yıldızdır. Yıldızların boyutları zaman içerinde büyür ve bir kırmızı süperdev haline gelir. Süperdev artık yaşamının dönüm noktasına gelmiş olur. Bir kara delik , ya bir nötron , ya da bir beyaz cüceye dönüşmek durumundadır. Oluşan bu yıldızların boyutları oldukça büyük olması sebebi ile  içten gelen bir yüksek basınca sahiptir. Bulundukları ortamda ısının da etkisiyle uzay boşluğuna bir gaz salınımı yaparlar.

nebula hakkinda
Nebula Nedir?

Büyük çaplı oluşan bu gazlar birbirine yaklaşarak bir gaz bulutu oluşmasına sebep olur. Oluşan bu gaz bulutunun ısısı 15.000 °C den oldukça yüksektir. Bu ortamda oluşmuş olan gaz ,basınç ve sıcaklık bir bütün haline gelerek füzyon reaksiyonu başlar. Bu birleşme sonucunda  yeni bir yıldızın temeli atılmış olur. Oluşan bu küçük yıldızlar zaman içerisinde büyür ve anakol yıldızına dönüştüğü zaman da gaz salınımı yapar.

Astronot Olmak İçin Neler Yapmalıyız?
Ay Dünyaya Daha Yakın Olsaydı Ne Olurdu?
Dünya Nasıl Oluştu ?

Yeni Bir Yıldızın Doğumu

Gökyüzüne iyi bir teleskop ile bakıldığında daha önce hiç görmediğimiz çok parlayan bir yıldız görebiliriz. Bu parlayan yıldızın oluşmasına sebep olan olay bir süpernova patlamasıdır. Gökyüzünde oluşan yoğun gaz ve toz bileşenleri sonucunda oluşmuş olan beyaz cüce ve nötron yıldızı birbirlerinden sürekli olarak madde çalarlar.

Beyaz cüce içinde çok fazla madde biriktirdiği için şiddetle patlar. Bu patlama esnasına da süpernova denir. Süpernova patlama esnasında gökyüzünde fevkalade bir manzara oluşur. Ayarı iyi yapılmış bir teleskop ile bu manzara net bir şekilde izlenebilir.

Nebula nedir sorusuna yıldızların doğumu, yaşamı ve de ölümünün bir parçasıdır ve Nebulalar gaz bulutunun arasında yaşam bulan ölen bir yıldızın küllerinden yeniden doğmuştur da diyebiliriz.

Uzay Bilimi ile ilgili daha çok içerik için buraya tıklayınız.

Bilgi ile kalın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu