Teknoloji

Dijital Dönüşüm Türkiye

Dünyada internet olanaklarının ve teknolojinin hızla gelişmesi ile beraber dijital dönüşümde Türkiye nerede? Sorusuna şöyle cevap verilebilir. Dünya nüfus ortalamasına göre %14 daha fazla internet kullanımıyla ön plana çıkan Türkiye sosyal medyada geçirilen ortalama süreye göre ABD ve Çin’i geride bırakmış durumdadır. Her gün teknolojinin hızla gelişmesi beraber ile dijital dönüşümde kaçınılmaz bir hal almıştır. Türkiye’nin dijital rekabet gücü hangi seviyede ve dönüşüm ilgili birçok araştırma yapılmıştır.

Dijital Dönüşüm Nedir?

Dijital dönüşüm bir iş modelinde ve işletmede yapılan bütün faaliyetlerin daha kolay bir şekilde yapılmasını sağlamak adına dijital teknolojilerin kullanılmasına denilir. Yazılım dünyasındaki gelişmeler şirketlerin yönetsel anlamında bazı süreçlerin değişmesine neden olmuştur.

Dijital teknoloji olarak adlandırılırken elektronik ortamda saklanılan, yapılan işlerin daha güvenli ve kalıcı olmasını sağlıyor. Günümüzde dijitalleşmenin giderek önem kazanması ile beraber iş süreçlerinin daha anlaşılır, verimli ve hızlı olmasını sağlamıştır. Uluslararası iş dünyasında yeni anlayışlar, beklentiler, yapay zeka, büyük data, dijital tarim gibi faktörlerin ortaya çıkmasına sağlamıştır.

dijital 2
Dijital Dönüşüm Türkiye 3

Şirketlerin faaliyetlerini bilgisayar, cep telefonu vb. elektronik ortamlarda kısa bir şekilde yürütmesini sağlamıştır. Şirket çalışanların verimini ve işlerimin gelişimini yükselten takibi kolaylaştıran ve organizasyon şekilde çalışmasını sağlayan bir sistem olarak ön plana çıkıyor ve aynı zamanda şirketlerin müşteriye kolay bir şekilde ulaşmasını da sağlamıştır.

Dijital Dönüşüm Türkiye

Türkiye’de dijital dönüşümün ne seviyede olduğu konusunda birçok araştırma yapılmış ve önemli veriler elde edilmiştir. Araştırmalar sonucunda ilerlemenin olumlu yönde olması ile beraber ancak geliştirilmesi gereken noktaların altı çizilmiştir. Başarılı bir dönüşüm olması için yapılması gerekeler şunlardır.

  • Odaklanma
  • Doğru rehber
  • Hızlı ve yetenekli çalışanlar
  • Konunun doğru anlaşılması gibi noktalara dikkat edilmesi gerekiyor.

Türkiye’nin Dijital Dönüşümdeki Sıralaması

Uluslararası Yönetim Geliştirme kuruluşu tarafından yayınlanan dijital rekabet gücü raporuna baktığımızda Türkiye’nin sıralamada 52. olduğunu görüyoruz. Türkiye’nin bilgi düzeyi bileşeni alanında 59. teknoloji bileşeni alanında 45. ve geleceğe hazır olma bileşeni alanında ise 42. sırada yer alıyor.

Bilişim Durağında tekrar görüşmek üzere.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu