Eğitim-Destek

İngilizce Öğreten Uygulamalar

Eğer bu yazımızı okumaya başladıysanız bir şekilde sizin de belki işiniz belki de kişisel ilginizden dolayı İngilizce öğrenmeye ihtiyacınız var demektir. Bu amacınıza ulaşmanız ya da amacınıza ulaşmanız için bir yol olalım derdindeyiz.

İngilizce Öğrenin! | İngilizce Nasıl Öğrenilir?

İngilizce öğrenmek için yıllarca okullarda İngilizce dersleri aldık. Ancak her yıl yeniden “İngilizce nasıl öğrenilir?” arayışı içine girdik ve maalesef bir çoğumuz öğrenemedik. Ayrıca pratik yapma şansımız da pek olmadığından öğrendiklerimizi de unuttuk.

Günümüzün gereklilikleri arasında yer alan İngilizce, ortak dil olarak dünyaca kabul gördüğü bir gerçektir. Dünyada böyle iken ülkemizde ise bu dili bilen sayısı maalesef çok azdır. Hatta trajikomik bir örnek verecek olursak CV hazırlarken birçok kişi yabancı dil kısmına “İngilizce: Orta Seviye” yazıyor değil mi? Peki bu CV sahiplerinin kaçı B1 Seviye ingilizce biliyordur? Asıl ilginç olan CV değerlendirecek kişinin durumu. Sizce onların ingilizce seviyesi nedir?

evde ogren

Bu İçeriklerimize de Göz Atabilirsin
Eğitimi Kalitesini Artıran 5 Pomodoro Uygulaması
Online Eğitimimde Öğrenci ve Öğretmenin Kurtarıcısı “Zoom Kullanımı”
Eğitim Materyali “Notebook Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler”


Bilgi günümüz dünyasında çok kıymetli ve ulaşmak için bir ekran ve internet yeterli. Keşke internet üzerindeki içeriklerin %54’ü Türkçe olsaydı ne güzel olurdu değil mi? Bir anda büyük bir aydınlanma olabilirdi. Ancak maalesef değil. Evet doğru tahmin ettiniz yaklaşık olarak “%54’ü İngilizce”.

İnternet İçeriklerinin %54’ünün İngilizce Olması Ne İfade Ediyor?

Ulaşmak istediğiniz bir konuma ulaşabilmeniz için size yol gösteren birinin olması gerekir değil mi? Yada bir tabela. Bunların ikisi de yoksa birinin sizin kolunuza girip sizi gideceğiniz yere kadar götürmesi gerekir. Tehlikesi şudur ki sizi bıraktığı yerde kalırsınız. Bunu yaşamamak için doğal olarak onunla iyi geçinmek, o ne derse kabul etmek, yani bir nevi tabiri caiz ise muhtaç olursunuz.

Bahsettiğimiz örnekte mecazı bir kenara bırakırsak, İngilizce ulaşılabilecek bilgiye ihtiyaç duyan kişi “ingilizce bilmeyen SİZ“, Kolunuza giren ve sizi ulaşmak istediğiniz yere götüren kişi, her istediğine evet dediğiniz “İngilizce bilen ve bilgiye ulaşabilen kişi” olarak lanse edilebilir. Ve siz ona Muhtaçsınız!

İngilizce Konuşabilmek İçin Nereden Başlamak Gerekir?

Yıllarca duyduğunuz ancak yapamadığınız ingilizce kelime ezberlemek, English kapaklı kitaplardan gramer öğrenmek ve bunları tekrar etmek. Son zamanlarda popülaritesi artmış bir diğer yöntem önerisi ise ana dili ingilizce olan insanlar ile konuşmak. Evet bunlar etkili yöntemler ancak uygulanabilirlik açısından birçoğumuzun imkanı yok diyebiliriz.

İngilizce Öğrenmeye Yardımcı Uygulamalar ve Web Siteleri

Hiç kimse İngilizce konuşma becerisini bir anda elde etmedi. Büyük emekler verdiler ve emeklerinin karşılığını aldılar. Öncelikle belirtelim kolay ingilizce öğrenmek diye bir şey yoktur. Size bu bölümde iki adet telefon uygulaması ve iki adet konuşma pratiği yapabileceğiniz web sitesinden bahsedeceğiz.

Şimdi gelin evde ingilizce öğrenmek için birkaç uygulama ve web sitesi inceleyelim.

mondly
İngilizce Öğreten Uygulamalar 7

Mondly Uygulaması

Akıllı telefonunuza ya da tabletinize yüklediğiniz mondly uygulaması sizin için oldukça verimli olacaktır. Diyalog, kelime ezberi ve sizi yönlendiren bir yapay zeka sistemi ile tasarlanan uygulama başta ingilizce olmak üzere birçok dili öğrenebilmeniz için size yardımcı oluyor. Uygulamayı ücretsiz olarak deneyebilirsiniz. Google Play ya da Appstore üzerinden “Mondly” olarak aratıp ulaşabileceğiniz bu uygulamayı ücretsiz olarak kullanırken bile faydasını göreceksiniz.

Sitesine buradan ulaşabilirsiniz.

duolingo
İngilizce Öğreten Uygulamalar 8

Duolingo Uygulaması

Mondly uygulaması kadar sık kullanılmasa da benzeri olan ve oldukça iyi tasarlanmış bu uygulama, daha eğlenceli hale getirilmiş, kullanıcıları birbiri ile yarıştıran ücretsiz olabildiğince öğretmeye çalışan bir uygulamadır. Uygulama ücretsiz kalabilmek için size izniniz dahilinde reklam izletmek durumunda kalabiliyor. Google Play ya da Appstore üzerinden “Duolingo” olarak aratıp ulaşabileceğiniz oldukça faydalı uygulamayı özellikle çocuklar görsel içerikleri çok seviyor.

Sitesine buradan ulaşabilirsiniz.

cambly
İngilizce Öğreten Uygulamalar 9

Cambly İngilizce Görüntülü Eğitim Sitesi

Bu web sitesi yeni bir akım başlattı diyebiliriz. İnsanları konuşmak istedikleri dili ana dil olarak kullanan eğitmenler ile ücreti önceden ödenmiş randevular ile konuşma pratiği yapmalarını sağlıyor. Eğitmenler oldukça donanımlı tabi bunun maddi olarak geri dönüşü size biraz yüksek olabilmekte. Deneyimlere göre bu maliyet sizin kazanımınız karşısında pek de önemli değil gibi duruyor.

Siteye buradan ulaşabilirsiniz.

eng central
İngilizce Öğreten Uygulamalar 10

English Central İngilizce Görüntülü Eğitim Sitesi

Cambly için uygun fiyatlı bir alternatif. Eğer bütçeniz kısıtlı ve ingilizce öğrenmek için pratik yapmanız gerekiyor ise başlangıç olarak bu siteyi deneyebilirsiniz. Maliyet – fayda analizi yapıldığında oldukça makul duruyor diyebiliriz.

Siteye buradan ulaşabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu