Biraz Yardım İyi Olur

İnternet Hız Testi Nasıl Yapılır ?

İnternet yaşamımızın her noktasına girmişken, internet hız testi yapma konusunda bilgi sahibi olmak ve yorumlamak önemlidir. Öyle ki hepimiz evimizde, işimizde, sokakta, kafede … şeklinde uzayıp giden bir çok mekanda interneti kesintisiz kullanmak ister olduk.

İnternet o kadar hayatımızda ki örneğin; Akıllı ev sistemleri ve akıllı sulama sistemleri gibi uzaktan kontrol edilen sistemler internet olmaz yada çok yavaş olur ise kullanılamazlar.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK İÇERİKLER
Notebook Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler
Çizgi Roman ve Karikatür Hazırlama Programı
Görüntülü Görüşme İçin Zoom Yükle [Resimli Anlatım]
Ekran Görüntüsü Nasıl Alınır ?


İnternet hız testi yapmak sureti ile internetinizin hızını nasıl öğreneceğinizi inceleyelim.

Hız Testi Yapmak İçin

Hız testi yapmak için bir çok site var ancak bunlardan en pratik iki tanesinin linkini veriyorum. Türk Telekom Hız Testi ve Fast.com Hız Testi.

Hız testi yapma

Fast.com adından anlaşılacağı üzere siteye girer girmez sizin hız değerlerinizi ölçmeye başlar ve değerleri ekrana getirir.

turk telekom hiz testi
Türk Telekom Hız Testi

Türk Telekom hız testini inceleyecek olursak linke tıklandığında “Başla” butonu gelir ve tıklandığında ölçüm yapılmaya başlanır. Ölçüm tamamlandığında yukarıdaki gibi bir ekran gelir.

Download, İndirme hızı olarak tabir edilir, Upload ise dosyayı gönderme hızı olarak tabir edilir. Örneğimizde Türk Telekom Hız Testi’ne bakacak olursak Download Hızı 5.5Mbps ve Upload Hızı 0,5 Mbps olaraka görünüyor.

Mbps, saniyede aktarılan veri sayısının megabit cinsinden gösterilmesidir. 8 Mbps İnternet hızı saniyede 1 MB indirme yapabilmek ile eşdeğerdir.

Hız testi ölçmek için bu iki site dışında Google‘a ” internet hız testi yapmak ” yazılarak bir çok seçenek de bulunabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu