Bilim

Kara Delik Nedir?

Uzay hakkında merakı olan hemen herkes kara delik nedir? sorusunu en az bir kere duymuş ve araştırmıştır. Kara delik bilim insanları açıklamalarına göre, uzayda bulunan ve ışığın kaçabilmesinin mümkün olmadığı çok güçlü bir çekim gücü olduğu bilinen gök cismidir.

Çok görelilik kuramı ile tanımlanan kara delikler, yüksek çekim gücü nedeniyle her şeyi yutarmış. Ayrıca bu kara delikler ışık yaymadığı için görünüşü sebebiyle kara ismini almıştır. Yazımızda kara deliğin nasıl oluştuğu ve en büyük kara delik hangisidir konularına değineceğiz.

Kara Delik Nedir Nasıl Oluşur?

Peki çekim gücü ile her şeyi yutabilecek güçteki Kara delik nedir nasıl oluşur? Kara delik İngilizcede black holes olarak da adlandırılmaktadır. Kara deliğin nasıl oluştuğu aslında çeşidine göre farklılık göstermektedir. Ancak kara deliğinin oluşumunun genel olarak yıldızlara bağlı olduğu söylenmektedir. Geçmiş dönemlerde yıldızların merkezinde nükleer tepkimeler meydana gelmekteymiş.

Oluşan tepkimeler sonucunda kütle merkezinde dengesizlikler oluşmaya başlamıştır. Bunun sonucunda ise kütle merkezi yıldızın merkezine doğru çekilmeye başlayarak, büyük bir yoğunluk oluştururmuş. İşte bu yoğunluk neticesinde oluşan kara delik, yoğun enerjisi ve kuvveti sebebiyle çevresindeki hemen her şeyi yutabilirmiş.

Enerji Kaynaklarının Verimliliği
Nükleer Enerjinin Acı Meyvesi Atom Bombası

Robot Sistemler Bilimi Sibernetik Nedir?
Hayvan Deneyleri | Kozmetik Ürünler İçin Deneyler

Kara Delik Çeşitleri Nelerdir?

Kara delik nedir sorusunu gündeme  ilk kez 1916 yılında Albert Einstein getirmiştir. Einstein kara delikleri 3 çeşit olarak yorumlamıştır. Einstein’in genel görelilik kuramına göre kara delik çeşitlerini inceleyelim.

Yıldız Kaynaklı Kara Delikler

Ömrünün sonuna gelen yıldızlar kendi kendinin yok ederken büyük bir yoğunluk meydana gelmektedir. Yıldızların çökmesiyle oluşan bu kara delik sonrasında toz ve gaz ile büyümeye devam ederek büyük bir kara delik görünümü alır.

Orta Seviyeli Kara Delikler

Bu tür, en büyük kara delik türünün bir alt katmanında yer almaktadır. Bu tür kara delikler yıldız kümelerinin hızlıca çarpışması sonucunda oluşan yoğunluk sebebiyle meydana gelmektedir.

Devasa Kütleli Kara Delikler

En büyük kara delik olarak nitelendirebileceğimiz tür, güneş gezegeninin milyarlarca katı büyüklüğündedir. Devasa kütleli büyük bu kara delikler, 3 farklı şekilde oluşabilir. Genellikle galaksilerin merkezinde yer alan bu kara delik, her şeyi çekip devasa bir görünüme ulaşmaktadır.

Bunun yanı sıra en büyük kara delik türü olan bu delik birkaç kara deliğin bir araya gelmesi ile de oluşabilmektedir. Son olarak bir grup yıldızın ve büyük gaz bulutlarının birlikte çökmesi ile de bu büyük kara delikler meydana gelebilecektir.

super kutleli kara delik betimlemesi
Kara Delik Nedir? 3

İlk Kara Delik Fotoğrafı Ne Zaman Çekilmiştir?

Kara delik ilk kez bilim adamlarının uzun süreli çabaları sonucunda 2019 yılında çekilebilmiştir. Kara delik nedir konusunda kapsamlı araştırmalar yapan bilim adamları uzun çalışmalar sonucunda bir kara deliği fotoğraflama fırsatı bulmuşlardır. Fotoğrafı çekilen kara deliğin yarı çapının 40 milyar km olduğu belirlenmiştir.

Buna göre en büyük kara delik türlerinden biri olan bu türün dünyadan tam 3 milyon kat daha büyük olduğu belirlenmiştir. Fotoğrafı çekilen kara deliğin dünyaya uzaklığı ise yaklaşık 500 milyon katrilyona denk gelmektedir.

Dünyaya En Yakın Kara Delik Ne Kadar Uzaklıktadır?

Kara delik nedir konusunda yapılan araştırmalara göre dünyaya en yakın kara deliğin devasa kütleli bir tür olduğu belirlenmiştir. Yine bilim adamları tarafından yapılan araştırmalara göre bu kara delik, dünyaya yaklaşık 1600 ışık yılı mesafe uzaklıkta yer almaktadır.

Kara Delik Nedir Ne İşe Yarar? Kara Delikler Dünyayı Yok Edebilir mi?

Kara delik nedir? Bu delikler hakkında merak edilen konulardan bir tanesi yüksek çekim gücüne sahip olmaları sebebiyle dünyayı yok edip edemeyecekleridir. Ancak kara delikler evrende belirli bir düzen içerisinde yer almakta ve başıboş dolaşmamaktadır.

Bu nedenle her gezegeni ve benzeri cisimleri yutmaları olası değildir. Kara delikler uzayda yer alan diğer nesne türleri gibi çekim yasasına göre hareket etmekte ve bu doğrultuda yutma eylemini gerçekleştirmektedir. En büyük kara delik türlerinin Dünya’yı yutabilmesi ya da zarar vermesi için Güneş gezegenine yakın olması gereklidir.

Bu durumda pek olası olmadığında Dünyanın kara delikler tarafından yok edilmesi söz konusu olamayacaktır. Ancak uzun vadede kara deliklerin evrene zarar verebileceği ya da neler yapabileceği konusunda yapılmış herhangi bir araştırma bulunmamaktadır.

BİLİM Kategorimizi bilgi dolu diğer içeriklerimize ulaşmak için ziyaret edebilirsiniz.

Bilişim Durağında tekrar görüşmek üzere.

Bilgi ile kalın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu