Biraz Yardım İyi Olur

Metrekare işareti Nasıl Yapılır?

Metrekare işareti yapmak istiyorsunuz ancak klavye üzerinden bir türlü bulamıyorsanız size bu yazımızda anlatıyoruz, çözümü oldukça kolay.

Metre kare işareti yapmak hem görsel açıdan hem de kullanacağımız yerde ifade kabiliyetimizi oldukça kuvvetlendireceği için oldukça gereklidir. Öyle ki m2 olarak belirtmek ile olarak yazmak arasında farkı oldukça belirgin bir ifade farklılığı var.

Klavyede Metrekare işareti Nasıl Yapılır?

Özellikle alan ölçümlerinde yada üstlü sayılarda oldukça sık kullanılan kare ( ² ) üst karakter simgesi öğrenciler, öğretmenler, inşaat ve yapı işleri ile uğraşanlar için proje, ödevlerde ve diğer birçok alanda kullanılması gerekmektedir. Ancak maalesef klavyede bu işareti yapabilmek için doğrudan bir tuş bulunamamaktadır.

Özel karakter olarak geçmekle birlikte bazı tuş kombinasyonları kullanılarak rahatlıkla yapılabilen metrekare işaretini yapmak aslında oldukça kolaydır. Bir kez yaptığınızda eminim bir daha unutmayacaksınızdır.

Peki Bilgisayar Klavyesi Kullanarak “ metre kare (m²) ” işaretini Nasıl Yaparız?

Öncelikle bir doküman editörü (Word, notepad gibi) açın ve “m” harfine basın boşluk bırakmadan klavyenizde bulunan “ALT” tuşuna parmağınız ile basılı tutarken, numerik tuşlardan  sırası ile “0-1-7-8” tuşlarına basın. Ve tebrikler bu işlemi yaptığınızda “ ” (metrekare) işaretini üs işareti olarak yapmış olursunuz.

klavyede metrekare isareti
Metrekare işareti Nasıl Yapılır? 3

 “ M2 ” yazmak yerine doğru kullanımı olan “ m² ” yazmak daha profesyonel görünüyor öyle değil mi? Aslında üst karakter olarak üst kare işaretini kullanmanızı sağlayan bir kısa yoldur.  

Bu yöntem ile;

  • x kare “ x² ”,
  • y kare “ y² “,
  • iki üzeri iki yada ikinin karesi “ 2² ”,
  • üç üzeri iki yada üçün karesi “ 3² ”

gibi kullanılabilir.

İçeriğimizde metrekare işareti nasıl yapılır? Sorusuna yanıt vermeye çalıştık, çözüme ulaşmayan benzeri sorunlarınızı ya da içerik ile memnun kalmadığınız durumları yorum olarak yazabilirsiniz. Çözüm üretmeye çalışacağımıza emin olabilirsiniz.

Biraz Yardım İyi Olur diyenler kategorimize göz atabilirler.

Bilgi İle kalın. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu