Biraz Yardım İyi Olur

UEFI Windows 10 USB Nasıl Hazırlanır?

UEFI, bilgisayarlarda donanımı kontrol edebilmek için kullanılan bir yazılım türüdür. Diğer yazılım türlerinden daha hızlı ve aktif kullanım sağlanır. Bilgisayarların daha rahat, hızlı ve verimli bir şekilde kullanılmasında çok büyük bir etkisi vardır. Bundan dolayı adını duyurmak çokta zor olmuyor. UEFI’nin kurulumunu sağlamak istiyorsanız, UEFI windows 10 USB’yi kullanıma hazır hale getirmeniz gerekiyor.

UEFI Windows 10 USB Nasıl Hazır Hale Gelir?

Öncesinde 8 GB ve üstü USB depolama alanınızın mevcut olması gerekiyor. Bilgisayarınızın UEFI Windows 10 USB destekliyor olması gerekiyor. Aksi halde olumlu sonuç elde edemezsiniz. Rufus yazılımına ve Windows 10 ISO dosyasının var olması gerekiyor.

İlk olarak bilgisayarınıza Windows 10 ISO dosyasının ve rufus yazılımının son sürümünü indirmeniz gerekiyor. Akabinde depolama alanı geniş olan bir USB belleği bilgisayarınıza takıp, rufus yazılımını çalıştırın. Ön yükleme ekranı çıktığında en son indirmiş olduğunuz Windows 10 ISO dosyasını seçin. Windows 10 ISO dosyasını seçtikten sonra, rufus yazılımı sizin için gerekli olan tüm seçenekleri seçecektir.

Bilgisayarınız güncel değilse güncelleyin. Eğer bilgisayarınız güncel ise disk bölüm düzeni ve hedef sistemi yine de GPT ve UEFI olarak seçin. Şu husustan bahsedeyim. Eğer bilgisayarınız 2012 öncesi bir modelse bölüm düzeninde GPT yerine MBR2yi tercih etmelisiniz. Son adım olarak yapacağınız işlem, Windows 10 ISO dosyasını, başlat kutusunu seçerek USB depolama departmanına yazdırabilirsiniz.

Windows 10, Neden USB’den Yüklenmeli?

Bilgisayarınızın bir optik sürücüsü yoksa ya da boş DVD’niz kalmadıysa eğer, bu durumda ön yüklemeli bir USB kullanmak en iyi çözüm olacaktır. Bazı bilgisayar veya laptoplarda DVD yeri olmamış olsa bile muhakkak USB giriş portu bulunmaktadır. USB sürücüleri, optik sürücülere göre daha hızlı faaliyet gösteriyor. Bu durum ise yüklemenin daha hızlı bir şekilde gerçekleşeceği anlamına geliyor. Bu linkten yardım alabilirsiniz.

Windows 10 ISO UEFI için kaç GB USB Belleğe İhtiyaç Duyulur?

8 GB ve üstü GB bellekli USBler bu durumda yeterli olacaktır. En az 8 GB tercih edilmesi uygun olanıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu