Eğitim-Destek

Uydu İnterneti Nedir?

İnternet servisleri Avrupa, Amerika hatta bazı Uzakdoğu ülkelerinde oldukça yüksek hızlarda hizmet vermektedir. Ülkemizde internet konusunda özellikle kırsal bölgelerde internet erişimi olmayan ya da çok zayıf olan bölgeler bulunmakta. Yazımızın konusu olan uydu interneti aslında bu konuya çözüm olabilecek bir alternatif olabilir. Çanak internet, uzay interneti, uzay net olarak da bilinir.

Online olarak yapılan Eğitim, Toplantı, Sağlık Hizmeti ve Bankacılık hizmetlerinin pandeminin de etkisi ile yaygınlaştığı, evden çalışanların çoğaldığı ülkemizde internet alternatiflerinden biri olan uydu internet hakkında size bilgi vermek istiyoruz.

Uydu İnterneti Nedir?

Uydu interneti herhangi bir telefon hattı, mobil hat ya da karasal bağlantı gerekmeksizin kapsama alanı sınırlaması olmadan özel cihazlar kullanılarak direk olarak uydu üzerinden internet erişimi sağlanabilmesi işlemidir. Çanak internet, uzay interneti, uzay net olarak da anılan bu internetin ülkemizde yaygınlaşması için daha fazla bilgi gereklidir. Daha çok bilinen bağlantılardan DSL, mobil ve fiber bağlantılara oran ile oldukça az bilinen bu teknolojinin maliyeti ise nispeten daha yüksek olarak görünmektedir.

canak internet

Uydu İnterneti Nasıl Çalışır?

Kullanıcının lokasyonuna kurulan çanak anten iletişim kuran uydu ile internet sağlayıcısının yer istasyonu arasında çift yönlü iletişim sağlanır. İnternette bulunan bir web sitesine ulaşmak istenildiğinde istek çanak aracılığı ile uyduya iletilir. Uydu bu isteği yeryüzünde bulunan internet sağlayıcısına gönderir. Kurulumu kolay olan bu sistemin başka hiçbir bağlantıya ihtiyaç duymadan uydu üzerinden internet sağlar. Uydu internet bağlantılarından sağlanan hizmet ile her türlü felakette bile veri iletilmeye devam edebilir. Dolayısı ile daha çok tanındıkça ve fiyatı düştükçe daha çok tercih sebebi olacaktır.

Avantajları Nelerdir?

Avantajlarına değinecek olursak en çok dikkat çeken ve onu en fazla tercih nedeni yapabilecek olanlar aşağıdaki listemizde yer almaktadır.

  • Her türlü afette bile veri gönderimi sağlayabilmesi
  • Kurulumunun kolay olması
  • Herhangi bir altyapıya gerek duymaması
  • Altyapı ihtiyacı olmadığından taşınabilirliği daha rahattır.

Henüz çok yaygınlaşmamış olsa da altyapısı olmayan lokasyonlarda ülkemizde de kullanılmaktadır.

Nasıl Alınır?

Evinize ADSL internet bağlatmak kadar kolaydır. Bu işi yapan firmalar mevcuttur. Google arama motoruna “ Uydu interneti ” şeklinde arama yaptığınızda bu işi Türkiye de yapan firmalara ulaşabilmeniz mümkündür. Bunları inceleyerek teknik destek ve daha önce müşterilerin deneyimleri ile ilgili bilgi alabilirsiniz.

Uydu İnternet Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

İlk olarak tercih firma tercihiniz önemlidir. Teknik desteği yetersiz bir firma ile kimse çalışmak istemez. En önemli faktörlerden biri budur ve en fazla dikkat edeceğiniz husus olmalı. Bağlantıda kopmalar yaşanıyor mu sorusu size rehber olmalı.

İkinci olarak ise firmaların sağladığı hizmetlerin fiyatlarının karşılaştırılması gelir. A firmasının sağladığı download, upload, kota miktarı ile B firmasının sağladığı imkanlar aynı ise, firmaların tecrübe ve referanslarını karşılaştırmak sureti ile karşılaştırma yapmak gerekir.

Kaynaklar
Wikipedia Uydu İnterneti

Bilişim Durağında tekrar görüşmek dileği ile.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu