Biraz Yardım İyi Olur

WinRAR ile Dosya Sıkıştırmak İşlemi

Winrar çok uzun zamandır bizimle beraber. Winrar ile dosyaları sıkıştırmak, şifrelemek, hatta bir dosyayı sonradan tekrar birleştirmek üzere parçalamak için bize yardımcı olan ücretsiz bir program.

Hepimiz winrar kullanıyoruz ancak sağ tıklayıp sıkıştırmak dışında başka hangi özelliklerini biliyoruz? Şimdi birlikte bu kullanışlı özelliklerini birlikte inceleyelim.

Biraz Yardım İyi Olur İçeriklerimize Bir Göz Atın
Online Görüntülü Görüşme için Zoom Kullanımı Rehberi
Çizgi Roman ve Karikatür Hazırlama Programları
Ekran Görüntüsü Nasıl Alınır ? | Ekran Alıntısı Aracı

YouTube Reklamı Nasıl Verilir?

Winrar Nedir?

WinRAR bir arşiv yöneticisi ve veri sıkıştırma yazılımıdır. WinRAR, büyük dosyaları sıkıştırmanıza ve sıkıştırılmış dosyaları çıkarmanıza olanak tanır.

Winrar ile Dosya Nasıl Sıkıştırılır?

WinRAR ile dosya sıkıştırma işlemi yapmak için ilk önceliğiniz bilgisayarınızda kurulu olmasıdır. Kurulu değilse bu yazımızın sonunda anlatılmaktadır.

Bilgisayarınıza kurmuş olduğunuz winrar ile dosya sıkıştırmak istiyorsanız önce sıkıştırılacak dosya üzerinde sağ tıklayarak “ arşive ekle “ diyerek ardından ise “ tamam “ butonuna tıklayarak dosya sıkıştırılabilir.

Ekran Alintisi 1
Arşive Ekle
Ekran Alintisi 2

Winrar ile Dosyalar Nasıl Şifrelenir?

Bir dosyayı winrar programı ile şifrelemek için şifrelenecek dosyanın üzerine sağ tıklayarak arşivle ve ardından “ Parola Seç “ butonuna tıklanarak açılacak ekranda belirleyeceğiniz parola girilir(üste ve alta birer kez aynı parolar girilmelidir). Eğer sıkıştırılan dosyanızın adının da görünmesini istemiyorsanız, “ Dosya isimlerini Şifrele ” kutucuğu da işaretlenmelidir.

Ekran Alintisi 3
Parola Seç

Winrar ile Dosyalar Parçalara Nasıl Bölünür?

Dosyanız çok büyükse ve parçalamak istiyorsanız winrar programı sayesinde işiniz kolaylaşacaktır. Bu işlemi yapabilmek için yine dosyanızın üzerine sağ tıklayarak “arşive ekle” diyoruz. Açılan ekranda sol alt köşede yer alan “ciltlere böl, boyut” kısmında Byte, Kilobyte, Megabyte ve Gigabyte cinsinden seçim taptıktan sonra 1 parçanın olması gereken boyutunu giriyoruz. (Resimde Kilobyte seçimi yaparak 1024 değeri girilmiştir. Bunun değeri 1 Megabyte’a eşit olup 1’er megabyte dosyalara bölünecektir. Siz size uygun olan seçimi yapınız. ) Değer girildikten sonra dosyanın bulunduğu dizine dosyanızı parçalayacaktır.

Ekran Alintisi 4

Not Önemli: Parçalanmış olan dosyaları tekrar birleştirmek için tüm parçaların aynı klasörde ya da aynı dizinde olması gerekir. Parçalardan birinin içine girilerek içindeki dosya sürükle bırak ile dışarı çıkarılabilir.

Ancak parçalardan biri bile eksik olsa dosyanız kullanılamaz olacaktır.

Winrar Nereden İndirilir?

Winrar ile Dosya Sıkıştırmak, şifrelemek ve parçalamak gibi işlemleri yapabilmek için önce WinRAR’ı kendi sitesinden farklı dil seçenekleri ile ücretsiz olarak indirebilirsiniz.

Winrar ile dosya sıkıştırmak için programı buradan indirebilirsiniz.

Winrar Nasıl Kurulur?

İndirilen dosyanın üzerine çift tıklanarak “Yükle” demeniz programın kurulmasında yeterli olacaktır.

Kurulum bittiğinde winrar ile dosya sıkıştırmak için hazırsınız demektir.

Biraz Yardım İyi Olur İçerikleri İçin Burayı Tıklayınız.

Bilgi ile kalın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu