Coin

Dijital Para Birimi Bitcoin (BTC) Nedir?

bitcoin

Coin Dünyasında dünyasında sık sık kullanılan bir terimdir. Blok zincir para birimi olarak son dönemlerin gözdesi olan Bitcoin ’in nasıl bir işleve sahip olduğu merak konusu. İçeriğimizde merak edilenleri bir araya topladık.

Bitcoin nedir? nasıl alınır? Gelin, yakından inceleyelim.

Bitcoin (BTC) Nedir?

Herhangi bir banka veya kuruluşla ilişkisi olmayan dijital bir para birimidir. Deep Web ’de sıklıkla kullanılan bu para birimi, virgülden sonra 100 milyonuncu basamağa kadar birimlere sahiptir.

Özellikleri şöyledir;

  • Dolar, TL gibi para birimlerinin aksine sınırlıdır. Maksimum sayısı 21 milyondur.
  • 31 Ekim 2008 senesinde Satoshi Nakamoto takma isimli, gerçek kimliği bilinmeyen biri tarafından ortaya çıkartılmıştır.
  • Hiçbir otoriteye, devlet başkanına veya şirkete bağlı değil, yani merkezsizdir.
  • Tüm transferler aracısız olarak kişiler arasında gerçekleşir.
  • Para gönderimi sadece alıcı ve gönderici arasında gerçekleştiği için kullanıcılar isimlerini belli etmek zorunda değildir. Yani, kullanıcı kimliği olarak cüzdan kodları kullanılmaktadır. Ancak cüzdan kodları takip edilebilmektedir.

Bitcoin Nasıl Alınır?

Satın almak için birçok yöntemler bulunsa da en kolayı, kripto para alım satımı yapan platformalardır. Alım satım işlemi için kripto para satan platformlara kaydolmak gerekir. Bu aşamada kimlik bilgileri istenecektir. Ancak bazı platformalar kimlik bilgisine gerek kalmadan belli sınırlar ve kurallar dahilinde satışı gerçekleştirir. Tüm bunların ardından Bitcoin al işlemi başlatılır ve kısa sürede tamamlanır.

Kullanım Alanları

Ödeme veya yatırım amaçlı kullanılabilir. Ülkemizde de TL karşılığında da almak mümkündür. Geleneksel paralar gibi her alanda kullanmak mümkündür. Ancak günümüzde kripto para kullanımı birçok alanda yaygınlaşmamıştır. Blockchain altyapısını kullanır ve bu altyapı çok sıkı algoritmalarla korunmaktadır; dolayısı ile çok güvenlidir.

Değeri, piyasadaki arz – talep oranına göre değişir. Talep artarsa fiyat artar. Ancak dolaşımda şu an sınırlı sayıda Bitcoin bulunmakta. Bitcoin değerine karşı en büyük tehditler; ülkelerin bu para biriminin kullanımını sınırlaması, insanların güveni ve teknik zorluklar olabilir. Yinede coin dünyasındaki gelişmeler hiç de hız keseceğe benzemiyor.

Bu yazıda ifade edilenler öngörüdür kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir.

Bilişim Durağında Tekrar Görüşmek Üzere.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu