Coin

NFT Nedir?

NFT nedir, NFT kavramı günümüzde özellikle coin piyasası ile ilgilenenlerin merak ettiği konuların başında gelmeye başlamıştır. NonFungibleToken anlamına gelen NFT, dijital ortamdaki eserlerin fahiş fiyatlara satılması ile birlikte gündeme gelmiş ve coin piyasasını hareketlendirmiştir. Devrim niteliğinde olan NFT, bugün halen kripto para meraklıların ilgi odağı olmaya devam etmektedir.

Değiştirilemez para çip olarak ifade edilen NFT nedir sorusu Mike Winkelman’ın dijital eserini yüksek fiyatta satması ile birlikte gündeme gelmiştir. Ethereumkripto para zincirinin son derece önemli bir bölümüdür. Dijital dünyayı bambaşka bir noktaya getirmekle birlikte birçok kişi NFT nedir, nasıl yapılır ve nasıl satılır gibi soruların cevaplarını aramaya başlamıştır.

NFT Nedir? Ne İşe Yarar?

Günümüz kripto para dünyasında NFT nedir sorusu sık sık cevap aranan sorulardan birisidir. Değiştirilemeyen para çip olmakla birlikte aynı zamanda diğer bir deyişle dijital eserlere sahip olabileceğiniz sertifikadır. Ethereum zincirinin önemli bir bölümünü oluştururken aynı zamanda değiştirilemez özelliklere sahiptir.

Her NFT kendisine özgü bir kimliğe sahiptir. Bu sayede dijital sanat eserlerinin alışverişi yapıldığında alışverişlerin kopyalanması ve silinerek yok edilmesi gibi durumlar mümkün değildir. Tüm bu kötü amaçlı durumlara karşılık güvenlik duvarı son derece yüksek bir blok zinciridir. Bu özelliği sayesinde eğer bir dijital eseriniz var ise ve NFT ile satmış iseniz eseriniz sonradan el değiştirdiğinde sonraki satışlardan komisyon alma hakkınız doğacaktır.

NFT Nasıl Üretilir?

Bilim ve teknolojinin gelişmesi beraberinde eserlerin artık dijital ortamda saklanmasını olanaklı hale getirmiştir. Son zamanlarda ise adından sıkça söz ettiren nft nedir nasıl yapılır nasıl satılır sorularının cevapları fazlası ile aranmaya başlanmıştır. NFT üretmek, her kişinin basit bir araştırma ve bilgilenme ile yapabileceği kolay bir işlemdir. Bu üretimler için oluşturulmuş özel siteler vardır.

Değiştirilemez para çip ya da Non-Fungible Token üretmek için açılmış sitelere ilk olarak üyelik açmak gereklidir. Ancak burada dikkat edilmesi gereken en önemli husus; üreteceğiniz alandır. Hangi kripto para borsanızda NFT üretimi yapmış iseniz sadece o borsada kullanabilirsiniz. Ürettiğiniz para çipler, kullanımınızdan önce mutlaka sistem tarafından herhangi bir satılma, silinme ya da kopyalama işlemi olup olmadığına dair kontrol edilir.

NFT Yapma Sitesi

Kripto para ve dijital eserlere merakı olanlar NFT nedir diye araştırırken diğer yandan nasıl oluşturulur ve hangi sitelerden yapılabilir gibi soruların da cevabını aramaktadır. Oluşturulan her nonfungibletoken, kendisine özgü bir kimliğe sahip olduğundan her birisi tamamen farklıdır. Bu doğrultuda NFT yapmak ya da diğer bir deyişle nft çizmek siteler sayesinde herkesin yapabileceği kolay bir işlem haline gelmiştir.

Opensea başta olmak üzere Nifty Gateway, superRare ve Rarible gibi siteler NFT nedir yapabileceğiniz ücretsiz sitelerdir. Bu sitelerin hemen hemen hepsinde yapım aşamaları aynıdır. Bu nedenle de ilk öncesinde siteye üye olmak ve sitenin yönergelerini uygulamak gerekmektedir.

NFT Nasıl Satılır?

Sahip olduğunuz NonFungibleToken ürünlerini satmak istiyorsanız açık arttırma ya da sabit fiyat formatı yöntemlerden birisini kullanarak satabilirsiniz. Satış işlemi sırasında karşılığı farklı bir kripto para birimi ile de alınabilir. Ayrıca daha sonraki satışlarda da %1 komisyon alma hakkı sistem tarafından verilir.

Satış yapmak için öncelikle ilgili platforma giriş yaparak “Varlıklarım” kısmından satışa sunulacak olan NFT nedir varlıkları seçilir, hangi birimde satılacağı ve karşılığı belirtilir. Bu aşamada satıcı mutlaka satışın sabit fiyat ile mi yoksa açık arttırma ile mi olacağını belirtmelidir. Varlıkların özelliklerinin açıkça belirtilmesi ve doğru kategoride satışa sunulması NFT satışlarını arttıran yöntemlerdir.

NFT Örnekleri

Kripto para gündeminde önemli bir yere sahip ve Ethereum zincirinin önemli bir bölümü olan NFT, günümüzde örnekleri oldukça artmış bir blok zinciri haline gelmiştir. Bu nedenle NFT nedir sorusu kadar mevcut örnekleri de meraklıları tarafından ilgi odağı haline gelmiştir.

En belirgin ve özel örneklerin başında Beeple takma adlı üreticinin 69,3 milyona sattığı eserler gelmektedir. Bu örneklerin sayısı her geçen gün artarken aynı zamanda NFT nedir konusunu araştırarak güvensizlik yaşayan hem üretici hem de alıcı adaylarına aynı zamanda güven veren örnekler haline gelmiştir.

Daha çok içerik incelemek isterseniz burayı inceleyebilirsiniz.

Son yılların trendi Coinler ile ilgili biraz daha bilgi için buraya tıklayınız

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu