Coin

Coin Token Arasındaki Farklar Nelerdir?

coin token

Kripto para dünyasında başarı elde etmek için belli başlı ana terimlerin anlamını bilmek gerekir. Söz konusu bu terimlerin başında coin ve token gelir. Coin token farkı çoğu zaman göz ardı edilse de aslında iki kripto terim birbirinden tamamen farklı anlamlar taşır.

Dijital para piyasasında kafaları karıştıran coin ve token anlamı son derece basittir. Gelin, bu iki terimi yakından inceleyip aralarındaki farka bakalım.

Coin Nedir?

Coin nedir diye sorarsanız, en basitinden paranın dijital ortamdaki karşılığıdır. Coin ve para arasındaki tek fark, birinin fiziksel olması, diğerinin ise fiziksel bir varlığa sahip olmamasıdır. Coin’lerin gelecekte önemli bir para birimi olarak kullanılacağı öngörülmektedir. Kısacası, kripto veya dijital para demek, coin demektir.

Token Nedir?

Token ise kendine has bir blok zincir sistemi olmayan ancak bir blok zincir sistemi dahilinde kullanılan dijital varlık demektir. Daha bir basit bir anlatımla tokenı bir futbol maçı bileti olarak düşünebilirsiniz. Futbol maçı bileti sadece stadyumda geçerlidir, diğer ödemelerde kullanılamaz. Token, tek bir ürün veya hizmeti temsil eder. Yani, token sadece belirli bir amaç için kullanılabilir.

Coin Token Arasındaki Farklar

Yukarıda da anlattığımız gibi token bir blok zincir üzerinden tek bir uygulama için kullanılır ve bu uygulamaya özel hazırlanır. Yani, bir para birimi değildir. Coin ise kendine özgü bir blok zincire sahiptir ve dijital bir para birimidir. Ancak token, blok zinciri bulunmayan bir varlıktır. Blok zincir ise şifrelenen verinin güvenli bir şekilde dağıtılmasını üstlenen bir sistemdir.

Coin ve token arasındaki farklar özellikle Walton ve Vechain gibi kripto para projelerinden sonra daha karmaşık hale gelmiştir. Buna ek olarak Japonya ve ABD son dönemlerde kripto paralar üzerinde farklı düzenlemeler gerçekleştirerek bu iki kavram arasındaki farkı başka bir boyuta taşımıştır.

Kısacası, token ve coin arasındaki fark görüldüğü üzere o kadar da karmaşık değil. Ancak kripto para dünyasında başarı elde etmek için bu terimleri doğru bir şekilde anlamak gerekir.

Bilişim Durağında Tekrar Görüşmek dileği ile.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu