BilimHit İçerik

Güneş Enerji Sistemi Nasıl Çalışır?

Yaşamın en önemli kaynaklarından biri hiç kuşkusuz ki Güneş olmuştur. Sonsuz enerji kaynağımız Güneş sayesinde yaşam devam edebiliyor. Enerjiye bu kadar ihtiyaç duyduğumuz bir ortamda, sürdürülebilir enerji sistemlerinden biri olan “Güneş enerji sistemi nasıl çalışır?” konusunu ele alacağız.

Attığımız her adımda, kullandığımız her araçta, telefonumuzda ve hatta herhangi bir iş yapmadan öylece durduğumuzda bile enerji tüketiriz. Enerji tüketimi yaşamın devamlılığı için olmaz ise olmaz denilebilir.

Şaşırtıcı bir bilgi “ Güneş’in dünyaya bir saat boyunca sağladığı enerji, 1 yıllık küresel enerji ihtiyacını karşılayabilir. “


Enerji Kaynaklarının Verimliliği
Nükleer Enerjinin Acı Meyvesi Atom Bombası

Robot Sistemler Bilimi Sibernetik Nedir?
Hayvan Deneyleri | Kozmetik Ürünler İçin Deneyler
G Kuvveti Nedir ?


AB Yenilenebilir Enerji Kaynaklarına Büyük Önem Veriyor

AB ülkelerinin yenilenebilir ve sürdürülebilir enerji kaynaklarına oldukça önem verdiği biliniyor. Bu yönde yapılacak yatırımlara oldukça yüksek oranda finansal destek veriliyor. Bir çok ülke bu yenilenebilir sistemlere geçiş için planlamalarını tamamlamak üzere. 2020 yılına kadar enerji tüketimlerinin %20’sini ve 2030 yılına kadar %32’sini yenilenebilir enerjiler üzerinden elde etme hedeflerini benimsemişlerdir. .

Türkiye’de Yenilenebilir Enerji

Ülkemiz yenilenebilir enerjiler açısından oldukça elverişli bir ülke. Özellikle rüzgar ve güneş enerjileri bakımından potansiyeli çok yüksek. Potansiyelin kullanılması durumunda ülkemizin gelecekte avantajlı konuma gelmesi mümkün görünüyor.

Son yıllarda ülkemizin bir çok bölgesine kurulan rüzgar türbinleri ile hatırı sayılır bir enerji üretimi gerçekleşmektedir. Ayrıca verimli olmayan tarım arazileri de değerlendirilerek güneş panelleri kullanılmak sureti ile üretilen elektrik enerjisi için devlet tarafından alım garantisi verilmektedir.

Güneş Enerji Sistemi Nasıl Çalışır?

Peki Güneş Enerji Sistemi Nasıl Çalışır? ; İşin ana kaynağı olan güneş paneli çalışma prensibini anlamamız gerekir. Öyle ki aslında solar enerjiyi elektrik enerjisine dönüştüren bu güneş panellerdir.

gunes paneli calisma prensibi

Güneş Paneli Nasıl Çalışır?

Güneş ışınları aslında birer fotondur. Bu fotonları kullanarak elektrik enerjisi üretmek için güneş panelleri kullanılır. Panellerde pozitif ve negatif taraflar bulunur, panele bir foton çarptığında elektronlar hareket eder ve elektrik akımı oluşmasına neden olur. En basit anlatımı budur.

Üretilen Elektrik Nasıl Depolanır?

Elektrik akımı sonucu üretilen elektriğin kullanılabilmesi için depolanması gerekir. Doğru akım (DC) olarak üretilmiş bu enerjinin depolanabilmesi ve evlerde kullanılabilmesi için Alternatif Akıma (AC) ye dönüştürülmesi gerekir.

Doğru akımı alternatif akıma dönüştürmek için inverter kullanılır. Özellikle Off Grid olarak adlandırılan, şehir şebekesi kullanılmayan ve üretilen enerjinin depolanarak kullanılması gereken sistemlerde inverter vasıtası ile alternatif akıma(AC) dönüştürülen elektrik enerjisi büyük akülerde daha sonra kullanılmak üzere depolanır.

On Grid sistemlerde ise şehit şebekeleri ile yedekli olarak çalışır. Bu sistemde inverter üzerinden özel bir panele ve sayaca bağlanarak enerji kesintisinin olmaması, hatta üretilen fazla enerjinin şehir şebekesi üzerine aktarılarak satışının yapılabilmesini sağlanır.

Sonuç

Güneş Enerji Sistemi Nasıl Çalışır? konusunu bu içeriğimizde işledik. konu hakkında daha fazla bilgi edinebilmeniz için biri link diğeri video olmak üzere iki adet kaynağı aşağıda size sağladık.

Kaynak: Güneş Paneli

BİLİM Kategorimizi bilgi dolu diğer içeriklerimize ulaşmak için ziyaret edebilirsiniz.

Bilişim Durağında tekrar görüşmek üzere.

Bilgi ile kalın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu